BotaDiaspora

Përdornin lokalin për trafik droge/ Arrestohen 3 shqiptarë në Itali dhe sekuestrohen 16 kg kokainë

Një operacion, ai i kryer nga Skuadra Lëvizëse e Lombardit, e cila pa bashkëpunimin e policëve të Bolonjës dhe Veronës, qyteti në të cilin u bënë dy nga pesë arrestimet, dhe që filloi në 20 Dhjetor 2018, pas arrestimit të një shtetasi maroken ku ju gjetën në posedim të 1 kilogram kokainë.
Featured image of article: Përdornin lokalin për trafik droge/ Arrestohen 3 shqiptarë në Itali dhe sekuestrohen 16 kg kokainë Foto Ilustruese

ITALI– Pesë persona, tre shtetas shqiptarë dhe dy italianë, përfunduan në pranga sot në mëngjes nga Policia e Shtetit të Brescias për importin, transportin dhe transferimin e sasive të konsiderueshme të kokainës.

Një operacion, ai i kryer nga Skuadra Lëvizëse e Lombardit, e cila pa bashkëpunimin e policëve të Bolonjës dhe Veronës, qyteti në të cilin u bënë dy nga pesë arrestimet, dhe që filloi në 20 Dhjetor 2018, pas arrestimit të një shtetasi maroken ku ju gjetën në posedim të 1 kilogram kokainë.

Sipas mediave italiane, pas kësaj ngjarje filluan hetimet që do të kishin bërë të mundur identifikimin e furnizuesit të sasisë së madhe të drogës, ose një shtetas shqiptar që drejtonte një lokal në Travagliato, i cili do të ishte shndërruar në një qendër të vërtetë të shpërndarjes së drogës. Operacioni bëri të mundur arrestimin e gjithsej 8 personave dhe sekuestrimin e mbi 16 kilogramëve kokainë.

Aktivitetet e monitorimit të policëve do të kishin bërë të mundur regjistrimin e takimeve të shumta brenda lokalit, gjatë së cilës trafikanti i pretenduar shqiptar do të shiste kokainën te bashkëatdhetarët e tjerë dhe shtetasit italianë, njëri prej të cilëve banonte në zonën e Veronës, i cili nga ana tjetër do të merrej me shpërndarjen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në të njëjtën kohë, u zhvillua linja në lidhje me subjektet që merreshin me prokurimin e kokainës nga Belgjika dhe Hollanda dhe transportin e saj në Itali.

Më 20 maj 2019 në Cologno Monzese, u kapën mbi 15 kg kokainë, që vinin nga Belgjika dhe transportoheshin në Itali me një transportues nga Bolonja, brenda një minibusi me qera.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment