Kuriozitete

Përdorimi i telefonit gjatë ngrënies, ndikon në peshën tuaj

Studimi i fundit tregon se përdorimi i telefonit gjatë ngrënies ndikon në rritjen e peshës.
Featured image of article: Përdorimi i telefonit gjatë ngrënies, ndikon në peshën tuaj Foto ilustruese.
Përditësuar:

Nëse preferoni të përdorni telefonin gjatë ngrënies, po bëni një gabim të rëndë për shëndetin tuaj. Thjesht për të lexuar diçka apo të kërkoni diçka në rrjetet sociale atëherë kjo ndikon direct me peshën tuaj. Rezultati ndikon në kaloritë që ju merrni, pa e kuptuar rreth 15% e yndyrnave që ju konsumoni shndërrohen në peshë për ju.

Një grup studiuesish nga Universiteti Federal i Lavras në Brazil dhe Qendra Mjekësore Universitare e Utrecht në Holandë, në një studim të kryer rezultuan se mjafton të shikosh telefonin në pak minuta, edhe ushqimet e shëndetshme mund të kthehen në dëmtim të shëndetit.

Nga analiza e rezultateve të studimit, të publikuar në revistën shkencore ‘Fiziologji dhe sjellje’, u zbulua se njerëzit të cilët konsumojnë ushqimin e tyre duke përdorur telefonët, tregoi se 591 kalori, e cila u rrit në 616 për ata që kishin qenë më parë të klasifikuar si mbipeshë dhe 10% më shumë ushqime yndyrore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: Corriere della Sera

L.K/Dosja.al

Shto Koment