Showbiz

Përbindëshi i Loch Ness ekziston vërtetë, ja çfarë raportoi ekipi i shkencëtarëve

Përbindëshi i Loch Ness: 'Teoria e besueshme' për Nessie.
Featured image of article: Përbindëshi i Loch Ness ekziston vërtetë, ja çfarë raportoi ekipi i shkencëtarëve Foto ilustruese.

SKOCI– Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve thonë se ata kanë identifikuar një teori të besueshme për shikimin e Përbindëshit të Loch Ness.

Ekipi mori 250 mostra uji në thellësi të ndryshme vitin e fundit, duke mbledhur të gjitha format e ADN-së mjedisore për analiza të mëtejshme.

Ndërsa ata nuk ishin aq ballë për ballë me Nessie, shkencëtarët thonë se ata kanë një shpjegim biologjik për të. Ekipi do të njoftojë rezultatet e studimeve të tyre muajin tjetër.

Universiteti i Zelandës së Re Otago ka udhëhequr punën që ka për qëllim katalogimin e gjithë jetës aktuale në Loch Ness, përfshirë bimët, insektet, peshqit dhe gjitarët.

ADN-ja nga mostrat e ujit u ekstraktua dhe u rendit, duke rezultuar në rreth 500 milion sekuenca që tani janë analizuar kundër bazave të të dhënave ekzistuese.

Profesori gjenetik Prof Neil Gemmell tha: “Ka pasur mbi një mijë shikime të raportuara të diçkaje në Loch Ness të cilat e kanë nxitur këtë nocion të një përbindëshi në ujë. Nga ato shikime ka rreth katër shpjegime kryesore për atë që është parë.Hulumtimi ynë në thelb zbret pjesën më të madhe të atyre teorive, megjithatë, një teori mbetet e besueshme.”

Kjo teori, së bashku me rezultatet e plota të hetimit do të zbulohet në një ngjarje në Drumnadrochit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Historia                                                                                                                        

Përbindëshi i Loch Ness është një nga mitet më të vjetra dhe më të qëndrueshme të Skocisë. Ajo frymëzon libra, shfaqje TV dhe filma, dhe mbështet industrinë e madhe të turizmit përreth shtëpisë së saj.

Historia e përbindëshit mund të gjurmohet në 1.500 vjet kur misionari irlandez St Columba thuhet se ka hasur në një bishë në lumin Ness në 565AD. Më vonë, në vitet 1930, Inverness Courier raportoi shikimin e parë modern të Nessie.

Në vitin 1933, gazetari i gazetës Fort Augustus, Alec Campbell, raportoi një shikim të Aldie Mackay për atë që ajo besohej të ishte Nessie.

Burimi: BBC

(R.L/Dosja.al)

 

Shto Koment