KRYESORET
Bota

Për një çertifikatë vaksinimi/Burri vret gruan, tre fëmijët dhe veten në Gjermani

7 Dhjetor 2021, 15:43 Nga DOSJA
Për një çertifikatë vaksinimi/Burri vret gruan, tre

GJERMANI – Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në Gjermani ku një burrë vrau gruan dhe tre fëmijet duke i dhënë më pas fund jetës së tij, e gjitha për shkak të një çertifikate vaksinimi.

Sipas Us news, hetuesit gjermanë thanë se ai la pas një shënim që tregonte se kishte frikë se mos arrestohej pasi kishte siguruar një çertifikatë të rreme vaksinimi për gruan e tij. Trupat e dy 40-vjeçarëve dhe fëmijëve të tyre të moshës 10, 8 dhe 4 vjeç u gjetën në shtëpinë e tyre në Koenigs ëusterhausen, pak jashtë Berlinit, të shtunën.

Policia u thirr në shtëpi pasi u alarmua nga dëshmitarët që kishin parë trupa të pajetë në shtëpi, thanë policia dhe prokurorët të shtunën. Prokurori Gernot Bantleon tha se burri tha në shënimin, i cili u gjet në shtëpi, se ai kishte falsifikuar një certifikatë vaksinimi për gruan e tij dhe punëdhënësi i saj e kishte marrë vesh. Çifti kishin frikë se mund t’i arrestonin dhe t’u merrnin fëmijët. Ai nuk dha detaje të tjera.

Hetuesit dyshojnë se burri ka vrarë gruan dhe fëmijët e më pas veten. Ata gjetën një armë në shtëpi, por nuk ishte menjëherë e qartë nëse ishte arma e përdorur për të krimin fatal. Ata nuk gjetën asnjë tregues se dikush tjetër ishte i pranishëm në atë kohë ose se dikush u fut me forcë në shtëpi.

Rasti i tmerrshëm vjen pasi Gjermania ka forcuar kufizimet në përpjekje për të frenuar një valë të katërt të pandemisë së koronavirusit. Nga muaji i kaluar, punonjësve u është kërkuar të tregojnë se janë vaksinuar, rikuperuar ose se kanë një test negativ për COVID-19. Autoritetet gjermane ranë dakord javën e kaluar të ndalojnë aksesin e të pavaksinuarve në të gjitha bizneset, përveç atyre më thelbësore, si dyqanet ushqimore, farmacitë dhe furrat e bukës, dhe gjithashtu planifikojnë ta bëjnë vaksinimin të detyrueshëm për disa punë.

(m.k/doja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar