Bota

Për herë të parë, Emmanuel Macron shkruan deklaratë në gjuhën turke: Të rihapim një dialog, jo naiv

Macron për herë të parë përcolli një mesazh në gjuhën turke në llogarinë e tij në Twitter.
Featured image of article: Për herë të parë, Emmanuel Macron shkruan deklaratë në gjuhën turke: Të rihapim një dialog, jo naiv Emmanuel Macron- Erdogan

FRANCE– Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka bërë një deklaratë në gjuhën turke drejtuar Erdogan si dhe Parlamentit Evropian.

Macron për herë të parë përcolli një mesazh në gjuhën turke në llogarinë e tij në Twitter:

Macron shkruan në turqisht: “Në Ajaccio i dërguam Turqisë një mesazh të qartë; të rihapim një dialog të përgjegjshëm me qëllim të mirë dhe jo naiv. Kjo thirrje tani është gjithashtu edhe një thirrje e Parlamentit Evropian. Me sa duket edhe është përcjellë. Le të përparojmë”, shkroi Macron.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 24-25 shtator në Bruksel do të mbahet Samiti i liderëve të Bashkimit Evropian (BE) ku tensioni mes Turqise dhe Greqise ne Mesdheun Lindor do të jetë në mesin e pikave të nxehta të rendit të ditës.

Javën e kaluar në Ajaccio të Korsikës u mbajt Samiti i vendeve të Evropës Jugore, anëtare të BE-së.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment