Kulture

“Pellazgët, populli hyjnor që jeton”, dokumentar italian për prejardhjen e shqiptarëve

Një dokumentar italian ka hedhur dritë mbi prejardhjen e shqiptarëve.
Featured image of article: “Pellazgët, populli hyjnor që jeton”, dokumentar italian për prejardhjen e shqiptarëve Foto ilustruese

TIRANË- Dokumentari italian titullohet“Pellazgët, populli hyjnor që jeton” ai fillon me pak shpjegim emri, duke e nisur nga Iliria, siç quhej në antikitet, me “Illo” që do të thotë “yll”. Më pas mori emrin e dy fiseve shqiptare, “Arbëria” dhe “Albania”, por gjithmonë popullata e kësaj zone e ka thirrur njëri–tjetrin shqiptar, që nënkupton “bij të shqiponjave”.

Pelasgians-Illyrians-Albanians

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Posted by Albanians on Sunday, 16 October 2016

Dokumentari italian shpjegon periudha të ndryshme të historisë shqiptare përgjatë 8 minutave të tij, me zë narrativ dhe figurën ilustruese.

Marrë nga Një Komb.org 

Shto Koment