Politike

PE letër krahut të djathtë të Merkelit: Mbështesni negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kandidates për Presidente në krye të Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen i kërkohet nga grupi i socialistëve dhe demokratëve në PE që të mbështesë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në hapjen e negociatave.
Featured image of article: PE letër krahut të djathtë të Merkelit: Mbështesni negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Ursula Von der Leyen

BRUKSEL – Grupi i Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Europian i ka kërkuar kryetares së tyre, Ursula von der Leyen që të mbështesë anëtarsimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

Grupi i dytë më i madh në PE i ka dërguar një letër ministres së Mbrojtjes së Gjermanisë ku e vënë në dijeni me prioritetet e tyre, mes tyre edhe integrimi i dy vende të Ballkanit Perëndimor.

Nëse Ursula Von der Leyen bie dakord me prioritetet e Socialistëve dhe Demokratëve , atëherë deputetët do të votojnë për emërimin e saj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjermania duhet të marrë mbështetjen e eurodeputetëve në Parlamentin Evropian pasi do të votohet më 16 korrik si pasardhësja e Jean-Claude Juncker.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment