Politike

PD vijon akuzat ndaj qeverisë për braktisjen e fermerëve, Teliti prezanton ofertën e opozitës: Subvencione 100 milion euro në vit

Eksperti i Ekonomisë në PD, Dorjan Teliti, ka vijuar akuzat ndaj qeverisë, për braktisjen e fermerëve. Sipas tij, subvencionet shkojnë vetëm për një grusht njerzish të lidhur me deputetët e zonës. Më tej Teliti ka prezantuar ofertën e PD, me 100 milion euro subvencione dhe 50 milion euro investime për ujitjen dhe kullimin.
Featured image of article: PD vijon akuzat ndaj qeverisë për braktisjen e fermerëve, Teliti prezanton ofertën e opozitës: Subvencione 100 milion euro në vit Dorjan Teliti

TIRANË –Eksperti i ekonomisë në Partisë Demokratike, Dorjan Teliti, ka reaguar në lidhje me situatën e vështirë që ndodhet ky sektor për shkak të pandemisë. Në një postim në Facebook, ai akuzon qeverinë, se e ka lënë pa mbështetje këtë sektor, i cili përfaqëson 20% të ekonomisë shqiptare dhe paratë shkojnë vetëm për një grusht njerëzish të lidhur me deputetët e zonës.

Teliti radhit disa nga problemet kryesore me të cilat po përballen feremerët, duke vijuar nga kostot e larta të prodhimit, cmimin e lartë të karburantit për pajisjet bujqësore, apo mungesën e subvencioneve. Ndër të tjera, ai shton, se fermerët shpeshherë i hedhin prodhimet, për shkak të konkurencës nga produktet e importit. Teliti gjithashtu ka prezantuar edhe ofertën e PD për fermerët, me subvencione 100 milion euro në vit dhe 50 milion euro të tjera investim për sistemet e ujitjes dhe kullimit.

Postimi i plotë

Bujqesia ne ditet e saj me te veshtira. Fermeret shqiptare te braktisur dhe te harruar nga qeveria. Zero mbeshtetje per ta edhe ne kohe pandemie. Ndonese bujqesia perfaqeson 20% te ekonomise shqiptare, ndonese ne kete sektor operojne mbi 350mije fermere te vegjel e te mesem, ndonese ne kete sektor jane te punesuar dhe te vetepunesuar mbi 460 mije persona, shperfillja e qeverise e ka demtuar ndjeshem kete sektor mjaft te rendesishem.

Fermeret po ballafaqohen me kosto tejet te larta dhe te paperballueshme te prodhimit, kosto te rritura mesatarisht me 30% per pjesen derrmuese te produkteve. Duan te punojne fermeret shqiptare por qeveria nuk i subvencionon. U bene 7 vjet qe ato pak subvencione qe jepen nuk i shkojne drejtpersedrejti fermerit, per te nuk ka asnje qindarke, parate jane vetem per xhepat e nje grushti grumbulluesish te lidhur me deputetet e zonave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Duan te punojne fermeret shqiptare por perballen me cmimin me te larte te karburantit ne rajon per mekaniken bujqesore, ngrohjen e serave te tyre, etj, cmim ky dy here me i larte se ne Maqedonine e Veriut. Duan te punojne e te shesin produktet e tyre fermeret shqiptare, por shpesh here i hedhin ne kanal, pasi perballen me konkurencen e produkteve te importuara dhe subvencionuara fuqimisht nga vendet e rajonit (vendet e origjines).

Duan te punojne blektoret vendas, por sot mezi arrijne te shesin gjysmen e sasise se mishit qe kane shitur vitin e kaluar, lidhur kjo edhe me mbylljen/reduktimin e aktivitetit te hoteleve dhe restoranteve. Duan te punojne e te shesin peshkataret, por mungesa e mjeteve financiare dhe e tregut ka shkaktuar renie prej 60% te shitjeve te tyre. Shqiptaret e duan punen, por edhe nje dore u duhet dhene. Per Partine Demokratike sektori i bujqesise do te jete prioritetet gjate qeverisjes se saj.

Subvencione te drejtperdrejta 100 milione euro/vit per fermeret vendas (20 here me shume sesa jepet sot), 50 milione euro/vit investime te infrastrukturen e ujitjes dhe kullimit, “nipti” i fermerit do te jete karta e tij e identitetit, ulje te cmimit te karburantit pasi te heqim taksen Rama prej 24 leke/liter, permiresimi i zinxhirit te sigurise ushqimore, konkurenca e lire dhe e ndershme, do te jene shtyllat kryesore te shnderrimit te ketij sektori nga mbijetesa e sotme drejt nje sektori qe po e po mbulon kerkesen vendase, por edhe synon te eksportoje drejt vendeve te rajonit e me gjere.

Ndërkohë gjatë muajve të kaluar, kreu i PD, Lulzim Basha zhvilloi disa takime, me fermerët nga veriu në jug të vendit, ku u njoh me prooblemet e tyre kryesore. Basha u premtoi feremrëve, se kur të vijë në pushtet.

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment