Politike

Denoncimi i PD: Qeveria po kthen spitalin e Kavajës në karantinë, janë në paligjshmëri dhe po rrezikojnë jetën e banorëve të zonës

Bardhi shkruan se zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve.
Featured image of article: Denoncimi i PD: Qeveria po kthen spitalin e Kavajës në karantinë, janë në paligjshmëri dhe po rrezikojnë jetën e banorëve të zonës Selia e PD

TIRANË– Partia Demokratike me anë të Sekretarit të Përgjithshëm, Gazment Bardhi, ka denoncuar nisjen e punimeve në spitalin e Kavajës për ta kthyer në karantinë. Në një reagim në mediat sociale, Bardhi shkruan se sot në reaprtin e patologjisë ka nisur punët, dhe për të janë bërë me Ministrisë së Shëndetësisë. Më tej Bardhi shkruan se zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve.

Sot në repartin e patologjisë dhe urgjencës në Spitalin e Kavajës kanë nisur përgatitjet, me urdhër të Ministres së Shëndetësisë, për ta kthyer në Karantinë. Kjo është papërgjegjshëri! Zgjedhja e një spitali të një qendre të banuar për Karantinë është kërcënim serioz për jetën e të gjithë banorëve. Ky është një provokim i rëndë me Kavajën! I bëj thirrje të gjithë bashkëqytetarëve të mi të mos e pranojnë trajtimin nga Edi Rama si banorë të parëndësishëm, jeta e të cilëve nuk ka rëndësi për Kryeministrin. Karantinën ta ndërtojë në shtëpinë e tij në Surrel, jo në Kavajë!“, shkruan Bardhi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqipëria është përfshirë nga paniku dy ditët e fundit që pas përhapjes së koronavirusit kinez në Itali ku janë shënuar 3 viktimat e para. Ndërkohë ka edhe 132 të prekur të tjerë që janë konfirmuar në 5 rajone të vendit. Sipas Silva Binos, është mësuar se Shqipëria nuk ka pasur asnjë rast të konfirmuar me Koronavirus, por ajo ka shpjeguar se edhe nëse njerëzit evidentojnë simptoma të dyshimta të mos i drejtohet spitaleve por të telefonojë numrin e gjelbër 127. Sipas instancave të shëndetit, kontrollet në pikat kufitare janë rritur. Nga ana tjetër Kina vijon të humbasë qindra jetë çdo ditë. Deri më tani numërohen rreth 2345 të vdekur dhe mbi 75 mijë të infektuar nga Koronavirusi.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment