Kuriozitete

Pasaportat më të fuqishme në botë/ Publikohet lista, ja ku rënditet Shqipëria

Rënditja bazohet mbi numrin e destinacioneve që mund të ketë lëvizja pa viza në vende të tjera të botës.
Featured image of article: Pasaportat më të fuqishme në botë/ Publikohet lista, ja ku rënditet Shqipëria Pasaporta e Shqipërisë.

Indeksi i Pasaportave Henley ka nxjerr rënditjen e pasaportava të gjithë botës duke u bazuar në të dhënat ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Pasaporta shqiptare renditet dy pozicione poshtë Serbisë, në vendin e 52-të. Ndërsa Kosova renditet e 100-ta.

Rënditja bazohet mbi numrin e destinacioneve që mund të ketë lëvizja pa viza në vende të tjera të botës.

Vendin e parë  si pasaporta më e fuqishme në botë është ajo e Japonisë, Italisë dhe Hollandës,  ndërsa e fundit renditet ajo e Iranit.

Kjo rënditje e pasaportës shqiptare tregon edhe një herë se sa të kufizuar janë shtetasit shqiptar  që në 2009  kanë  fituar libralizimin e vizave me vendet e BE-së.

Rënditja e pasaportave, ku Shqipëria rënditet në vendin 52-të.

(D.K/Dosja.al)

 

Shto Koment