Bota

Pas ShBA-së edhe Japonia akuzon Kinën për përhapjen e ‘propagandës’ dhe ‘dezinformimit’ gjatë pandemisë së koronavirusit

Sipas mediave të huaja “Dezinformimi” përfshin pretendime në internet se virusi ishte sjellë në Kinë nga një anëtar ushtarak amerikan dhe se mjetet juridike tradicionale kineze mund të trajtojnë sëmundjen.
Featured image of article: Pas ShBA-së edhe Japonia akuzon Kinën për përhapjen e ‘propagandës’ dhe ‘dezinformimit’ gjatë pandemisë së koronavirusit Shinzo Abe's

JAPONI– Pas SHBA- së edhe Japonia ka akuzuar Kinën për përhapjen e ‘propagandës’ dhe ‘dezinformimit’ gjatë pandemisë së koronavirusit.

Sipas mediave të huaja “Dezinformimi” përfshin pretendime në internet se virusi ishte sjellë në Kinë nga një anëtar ushtarak amerikan dhe se mjetet juridike tradicionale kineze mund të trajtojnë sëmundjen.

Në një deklaratë të bërë nga qeveria pretendimet dolën mes ‘paqartësive sociale dhe konfuzionit’ të pandemisë.  Deklarata vjen, teksa virologia kinez Dr Yan Li-Meng paralajmëroi se ‘nuk kemi shumë kohë’ për të ndaluar pandeminë.

Yan  e cili tha se është detyruar të largohet nga Hong Kongu, sepse ajo ‘e di se si i trajtojnë ata kallëzuesit’  delaroi se Pekini e dinte për koronavirusin shumë përpara se të konfirmoheshin rastet e para.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Dua që njerëzit e SHBA të kuptojnë se sa e tmerrshme është kjo. Ne duhet të ndjekim dhe të marrim provat e vërteta sepse kjo është pjesa kryesore për të ndaluar këtë pandemi. Ne nuk kemi shumë kohë ‘.-tha ajo

Burimi:Daily Mail

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment