Bota

Pas një martese jo të lumtur, zbulohet një detaj tjetër nga jeta e princeshë Dianës, ajo vuante nga bulimia

në sezonin e 4-të, tregohet historia e princeshë Dianës, ku zbulohen disa detaje që jo të gjithë mund t’i dinin për të. Dina ka vuajtuar nga sëmundja e bulimisë, këtë gjë ajo e ka konfirmuar dhe në një intervistë për BBC, në të cilin ka treguar dhe për divorcinë e saj nga princ Charles. 
Featured image of article: Pas një martese jo të lumtur, zbulohet një detaj tjetër nga jeta e princeshë Dianës, ajo vuante nga bulimia Princeshë Diana

ANGLI– Seriali i familjes mbretërore të princ Charles dhe princeshë Dianës  “The Crown” është në sezonin e katërt. Ndërkohë në serial janë paraqitur të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur në familjen mbretërore. Por, në sezonin e 4-të, tregohet historia e princeshë Dianës, ku zbulohen disa detaje që jo të gjithë mund t’i dinin për të. Diana ka vuajtur nga sëmundja e bulimisë, këtë gjë ajo e ka konfirmuar dhe në një intervistë për BBC, ku dhe ka treguar ka treguar dhe për divorcinë e saj nga princ Charles.

Bulimia është një çregullim psikologjik i të ngrënit, që karakterizohet me intervale të të ngrënit të pakontrolluar, zakonisht me sasi të mëdha ushqimi, pasuar nga metoda joadekuate për të hequr qafe ushqimin e konsumuar (të vjella dhe marrje e laksativëve), në përpjekje për kontrollim të peshës. Brengosja e tepruar për formën dhe peshën janë gjithashtu karakteristika të bulimisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(k.a/dosja.al)

Shto Koment