Bota

Pas Merkel edhe presidentja e Komisionit Europian do të vizitojë Ballkanin Perëndimor, von der Leyen: Investimi në rajon është një hap drej BE-së

Gjatë fjalimit të saj Von Der Leyen theksoi se do të mbajë një vizitë zyrtare në rajonin e Ballkanit Perëndimor brenda këtij muaji.
Featured image of article: Pas Merkel edhe presidentja e Komisionit Europian do të vizitojë Ballkanin Perëndimor, von der Leyen: Investimi në rajon është një hap drej BE-së Ursula Von Der Leyen

BRUKSEL- “Ritmi i vaksinimit kundër COVID-19 duhet të shpejtohet për të shmangur “një pandemi të pavaksinuar,”- tha shefja ekzekutive e Bashkimit Evropian të Mërkurën, duke u bërë thirrje gjithashtu vendeve në të gjithë globin që të rrisin luftën kundër klimës ndryshim.

Fjalimi i dytë i Ursula von der Leyen për “gjendjen e bashkimit” që kur ajo mori detyrën si presidente e Komisionit Evropian vjen pas dy vitesh që kanë testuar qëndrueshmërinë e bllokut me pandeminë koronavirus, një rënie të mprehtë ekonomike, tensione mbi Brexit dhe sundimin e ligjit në shtetet anëtare lindore.

Gjatë fjalimit të saj Von Der Leyen theksoi se do të mbajë një vizitë zyrtare në rajonin e Ballkanit Perëndimor brenda këtij muaji.

“Para fundit të muajit, do udhëtoj në Ballkan për të përçuar angazhimin tonë për anëtarësimin në BE.  Ne ia kemi detyrim këtë të rinjve, që besojnë në të ardhmen evropiane. Ne po rrisim investimet në Ballkanin Perëndimor me rreth një të treten e prodhimit të brendshëm bruto të rajonit.  Investimi në të ardhmen e Ballkanit është një investim për BE-në,” ka thënë Von der Leyen.

Duke shpallur një donacion të ri prej 200 milionë dozash të tjera vaksine deri në mes të vitit të ardhshëm për vendet e treta – në krye të një angazhimi të mëparshëm për 250 milionë goditje – von der Leyen tha se ishte gjithashtu e shqetësuar nga ndryshimi i niveleve të vaksinimit midis vendeve anëtare të BE -së.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Le të bëjmë gjithçka që është e mundur (në mënyrë) që kjo të mos kthehet në një pandemi të të pavaksinuarve,” u tha ajo ligjvënësve të BE -së në Strasburg, Francë.

Ish -ministrja gjermane e mbrojtjes ka vënë trajtimin e ndryshimeve klimatike në krye të axhendës së saj, me hapa të guximshëm që BE të arrijë neutralitetin ndaj klimës deri në vitin 2050, së bashku me një transformim dixhital të ekonomisë së saj.

Ajo tha se BE do të rrisë mbështetjen e saj financiare për të ndihmuar vendet më të varfra të luftojnë ndryshimet klimatike dhe të përshtaten me ndikimet e saj, duke njoftuar planet për një shtesë prej 4 miliardë eurosh deri në vitin 2027.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment