Bota

Pas marrëveshjes së nënshkruar në SHBA, Kosova dhe Serbia i japin Izraelit ndihmë diplomatike 

Benjamin Netanyahu, kryeministri izraelit, tha se Serbia do të bëhej vendi i parë evropian që transferoi ambasadën e saj në Jeruzalem. Kosova gjithashtu do të vendosë ambasadën e saj në Jeruzalem dhe në shkëmbim do të fitojë njohjen e Izraelit.
Featured image of article: Pas marrëveshjes së nënshkruar në SHBA, Kosova dhe Serbia i japin Izraelit ndihmë diplomatike  Pamje nga takimi

IZRAEL– Izraeli ditën e djeshme shënoi dy fitore diplomatike, pasi shumica e myslimanëve të Kosovës ranë dakord të njohin shtetin hebre dhe Serbia tha se do të zhvendoste ambasadën e saj në Jeruzalem nga Tel Aviv.

Vendimet erdhën pas një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Shtëpia e Bardhë midis dy rivalëve ballkanikë për të normalizuar marrëdhëniet ekonomike. Benjamin Netanyahu, kryeministri izraelit, tha se Serbia do të bëhej vendi i parë evropian që transferoi ambasadën e saj në Jeruzalem. Kosova gjithashtu do të vendosë ambasadën e saj në Jeruzalem dhe në shkëmbim do të fitojë njohjen e Izraelit.

“Falënderoj mikun tim presidentin e Serbisë për vendimin për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të transferuar ambasadën e tij atje,” tha Netanyahu.

Ky ëhstë lajmi i dytë i madh nga Uashingtoni në një muaj për Izraelin në frontin diplomatik. Në gusht, Shtetet e Bashkuara ndërmjetësuannjë marrëveshje me Emiratet e Bashkuara Arabe për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin. Palestinezët reaguan me cinizëm ndaj njoftimeve të Kosovës dhe Serbisë, duke sugjeruar se ato kishin për qëllim forcimin e perspektivave të rizgjedhjes së Trump në zgjedhjet presidenciale.

“Palestina është bërë viktimë e ambicieve elektorale të Presidentit Trump, ekipi i të cilit do të ndërmarrë çdo veprim, pa marrë parasysh sa shkatërruese për paqen… për të arritur rizgjedhjen e tij” në nëntor, shkroi në Twitter Saeb Erekat, sekretari i përgjithshëm i Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Kjo, ashtu si marrëveshja EBA-Izrael, nuk ka të bëjë me paqen në Lindjen e Mesme.”

Këshilltari i lartë dhe dhëndri i Trump, Jared Kushner, tha se lëvizjet do të përparonin paqen dhe do t’i bënin amerikanët më të sigurtë.

“Përparimi i sotëm me të vërtetë është historik,” tha Kushner në Shtëpinë e Bardhë. “Ky është vetëm një kapitull tjetër që kjo administratë ka qenë në gjendje të shkruajë për ta bërë botën një vend më të sigurt dhe më paqësor.”

Tradicionalisht, shumica e misioneve diplomatike në Izrael kanë qenë në Tel Aviv ndërsa vendet qëndruan neutrale mbi qytetin e diskutueshëm të Jeruzalemi. Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, partneri kryesor ekonomik i Izraelit, kanë thënë që statusi përfundimtar i qytetit duhet të negociohet midis izraelitëve dhe palestinezëve dhe thonë se deri atëherë, vendet nuk duhet të vendosin ambasadat e tyre atje.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment