Bota

Pas lajmeve të rreme në SHBA për COVID-19, fshihen agjentët rusë, qeveria amerikane: Po përpiqen të ndikojnë në politikën e brendshme

Agjentët kibernetikë rusë po përpiqen të ndikojnë në politikën e brendshme amerikane duke krijuar dhe përhapur lajme të rreme që lidhen me virusin.
Featured image of article: Pas lajmeve të rreme në SHBA për COVID-19, fshihen agjentët rusë, qeveria amerikane: Po përpiqen të ndikojnë në politikën e brendshme fake news

AMERIKE– Qeveria amerika ka zbuluar dy agjentë rusë të cilët sipas tyre janë pjesë e një organizate agjentësh kibernetikë.

Agjentët kibernetikë rusë po përpiqen të ndikojnë në politikën e brendshme amerikane duke krijuar dhe përhapur lajme të rreme që lidhen me virusin.

Amerikanët tregojnë se të paktën 150 artikuj janë krijuar nga rusët me tituj të tillë: Rusia ndihmon amerikanët në luftën kundër Covid 19 apo dhe ‘ Covid është një armë bakteriologjike, por e ndërtuara në Amerikë’

Burimet, të cilët folën në mënyrë anonime për gazetarët, thanë se ata donin të shpërndanin konfidencialitetin e hetimeve për të mbajtur lart alarmin mbi rrezikun e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shërbimi sekret ushtarak rus edhe më parë ka qënë i përfshirë në hakimin e kompjuterave të Komitetit Demokratik në vitin 2016 në kulmin e fushatës presidenciale, duke përfshirë postat elektronike të Hillary Clinton, dokumenta që dolën në dritë pasi u lëshuan ‘të lira’ për publikun nga WikiLeaks.

(A.B)/Dosja.al

 

Shto Koment