Kulture

Pas gjysmë finales në Tel Aviv, këto janë 10 këngët e para finaliste në Eurovision 2019

Nata e parë përfundoi në skenën e Eurovision dhe këto janë 10 këngët që do të marrin pjesë në finalen e madhe e së shtunës.
Featured image of article: Pas gjysmë finales në Tel Aviv, këto janë 10 këngët e para finaliste në Eurovision 2019 Skena e Eurovision 2019.

IZRAEL- Tel Aviv priti në skenën e madhe të Eurovision gjysmë finalen e parë për festivalin e muzikës europiane. 17 këngëtarë performuan në skenën madhështore dhe juria zgjodhi 10 këngët finaliste të parat të këtij edicioni.

Eurovizioni këtë vit, u transmetua direkt në të gjitha kanalet shtetërore evropiane, por gjithashtu edhe u ndoq drejtpërdrejt dhe në kanalet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Australi dhe Kinë – duke kapur shifrat rekord të mbi 200 milionë shikues. (lexo këtu)

Fituesja e vitit të kaluar, këngëtarja vendase Netta, hapi festivalin me një variant të ri të këngës së saj “Toy” duke ndezur atmosferën, gjithashtu dhe një tjetër fituese izraelite e Eurovizionit, Dana International.

10 Këngët finaliste të gjysmë finales së parë:

Greqia – Katerine Duska with ‘Better Love’

Bjellorusi – ZENA with ‘Like It’

Serbia – Nevena Božović with ‘Kruna’

Qipro – Tamta with ‘Replay’

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Estonia – Victor Crone with ‘Storm’

Republika Çeke– Lake Malawi with ‘Friend Of A Friend’

Australia – Kate Miller-Heidke with ‘Zero Gravity’

Islanda – Hatari with ‘Hatrið mun sigra’

San Marino – Serhat with ‘Say Na Na Na’

Sllovenia – Zala Kralj & Gašper Šantl with ‘Sebi’

Burimi: Eurovision Tv

L.K/Dosja.al

Shto Koment