Bota

Pas Europës Perëndimore, përmbytet Kina! 12 persona humbin jetën, 100 mijë qytetarë evakuohen, diga rrezikon shembjen

Më shumë se 10.000 banorë të provincës Henan janë evakuuar në strehimore pas reshjeve “rekord” të reshjeve. Deri më tani 12 persona në qytetin e Zhengzhou kanë humbur jetën, ndërsa disa të tjerë rezultojnë të zhdukur.
Featured image of article: Pas Europës Perëndimore, përmbytet Kina! 12 persona humbin jetën, 100 mijë qytetarë evakuohen, diga rrezikon shembjen Permbytje ne Kine

KINË– Pas përmbytjeve që morën jetë njerëzish dhe zhdukje në Europën Perëndimore, tashmë situata po përsëritet në Kinë. Shiu i rrëmbyeshëm ka shkaktuar përmbytje të mëdha në pjesë të Kinës Qëndrore, duke i detyruar njerëzit të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të lënë stacionet dhe rrugët të zhytura.

Më shumë se 10.000 banorë të provincës Henan janë evakuuar në strehimore pas reshjeve “rekord” të reshjeve. Deri më tani 12 persona në qytetin e Zhengzhou kanë humbur jetën, ndërsa disa të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Ekziston gjithashtu frika se një digë në provincën Henan mund të shembet, pasi u dëmtua nga stuhitë e fundit dhe kjo do të sillte katastrofë për qytetin dhe banorët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shumë faktorë kontribuojnë në përmbytjet e shumta, por kryesore sipas ekspertëve është ngrohja e klimës.

(a.b)/dosja.al

Shto Koment