Rajoni

Pas debatit në Ankara, Dendias ul tonet: Dëshirojmë bashkëjetesë paqësore me Turqinë

Dendias përsëriti ftesën për homologun turk për të vizituar Athinën si përgjigje e vizitës së tij të fundit në Ankara.
Featured image of article: Pas debatit në Ankara, Dendias ul tonet: Dëshirojmë bashkëjetesë paqësore me Turqinë Nikos Dendias dhe Mevlut Çavusoglou

GREQI– Ndershmëria dhe shmangia e provokimeve nga Turqia është një element i domosdoshëm për de-përshkallëzimin, tha Ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias, pas takimit me përfaqësuesit e partive parlamentare, të cilët ai informoi mbi çështjet e politikës së jashtme.

Në kontekstin e kontakteve të rregullta me përfaqësuesit e Partive Parlamentare, bazuar në urdhrin e kryeministrit  Konstantinos Mitsotakis, sot kam pasur një seri takimesh me të gjitha palët. Së pari përmenda rëndësinë e takimeve që pata në Ankara.”– tha Dendias.

Sipas mediave greke, Dendias përsëriti ftesën për homologun turk për të vizituar Athinën si përgjigje e vizitës së tij të fundit në Ankara.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Siç dihet, Greqia dëshiron de-përshkallëzim dhe bashkëjetesë paqësore me Turqinë. Por të qenit i sinqertë dhe të shmangni sfidat është një element i domosdoshëm i kësaj përpjekjeje. Dhe sigurisht, respekt për të Drejtën Ndërkombëtare dhe Ligjin e Detit, i cili është pjesë e së Drejtës Ndërkombëtare.’‘- vijoi ai.

Dendias theksoi edhe një herë se çdo përpjekje për të zgjidhur çështjen e Qipros duhet të kryhet brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar dhe vendimeve të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Ai tha se Greqia do të vazhdojë të punojë brenda këtij kuadri, në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë qipriote, me Presidentin, Nikos Anastasiadis dhe kolegun tim Nikos Christodoulidis, për të arritur një zgjidhje për problemin e Qipros.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment