Showbiz

“Parlamenti shqiptar një showbizz i paparë”, Robert Alia ironizon personazhet e famshëm: Pordhacë, që nuk iu intereson ç’ndodh rreth tyre (VD)

Edhe pse tashmë ai prej vitesh jeton sa në Bruksel dhe sa në Tiranë, për të Tirana është nga ata qytete që karikohet me problematikë reale, për të cilën arti ka nevojë.
Featured image of article: “Parlamenti shqiptar një showbizz i paparë”, Robert Alia ironizon personazhet e famshëm: Pordhacë, që nuk iu intereson ç’ndodh rreth tyre (VD) Robert Alia

TIRANË– Artisti i njohur Robert Alia, është një prej personazheve më të përfolur të ekranit  shqiptar, sa herë që ai jep një mendim apo opinion për një çështje të caktuar.

Teksa ka qenë i ftuar sëfundmi në një intervistë për ABCnews, ai ka treguar se shumë artistë të famshëm dhe politikanë nuk kanë asnjë lloj sensibilizimi kulturor për aktualitetin në Shqipëri dhe problematikat në vendin tonë.

Edhe pse tashmë ai prej vitesh jeton sa në Bruksel dhe sa në Tiranë, për të Tirana është nga ata qytete që karikohet me problematikë reale, për të cilën arti ka nevojë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Jeta midis këtyre dy kontrasteve bardhë e zi është e bukur, unë si piktor kam nevojë për realitetin, se Tirana të sjell më këmbë në tokë, nuk ka asnjë aspekt borgjez. Në Tiranë karikohesh me problematika reale dhe unë kam nevojë, se arti duhet të jetë jo vetëm promotor, por edhe shuplakë e realitetit. Vetëm arti mund të flasë me gjuhën e zemrës. Eksperienca ime personale nuk do ishte tipike me një qytetar të zakonshëm, se unë ndoshta marr shërbim më të mirë, por jam i ndërgjegjshëm për atë që ndodh. Kam sensibilitetin të di se çfarë ndodh me të tjerët, nuk e kam izoluar veten si një idiot që s’ka asnjë lloj sensibiliteti kulturor. Për mua këta janë një kategori e pështirë egoiste, injorantë dhe jashtë kohe, por e kam këtë përbuzje. Politikanët janë e njëta racë, por po marrin rolin e këtyre. Janë të famshmit e showbizzit. Parlameti shqiptar është showbiz i paparë, seancat i shoh si emisone reality, ku ka me të vërtetë humor. Më shokojnë debatet që ndodhin në panelet e TV shqiptare. Nuk do të thotë kur flet për politikanë, ke debat politik, se nuk elaborohet një debat politik. Ne nuk e orientuam shoqërinë me vlera të traditës tonë.  Probleme ekonomike kanë dhe vende të tjera që kanë interesin e gjithë botës. Ka shumë prapambetje Kuba, por ka pasuri shpirtërore të adhurueshme. Janë njerëz që këndojnë me shpirt, jo me lekë. Nuk e bën varfëria atë gjë. Ne na la mbrapa politika e gabuar, betejat që bëhen. Edhe mediat kanë kontribuar në këtë realitet kaq të dobët sot. Ne këtu bëjmë debate aq imorale, fyerje nga më të rëndat, dhe asnjë përgjegjësi  për ato që themi dhe debati politik i ka ç’orientuar njerëzit moralisht dhe fokusin e njerëzve.”– është shprehur Alia.

A.C/Dosja.al

Shto Koment