Bota

Parlamenti rus kërkon ndalimin e transmetimit të Deutsche Welle, me pretendimin se ka shkelur ligjin

Bordi mbikëqyrës i Deutsche Welle kundërshtoi çdo sugjerim paragjykimi ose ndërhyrje.
Featured image of article: Parlamenti rus kërkon ndalimin e transmetimit të Deutsche Welle, me pretendimin se ka shkelur ligjin Foto ilustruese.

RUSI– Parlamenti rus do t’i kërkojë Ministrisë së saj të Jashtme të konsiderojë heqjen e të drejtës së transmetuesit Deutsche Welle për të punuar në vend, pasi pretendon për shkeljen e ligjeve për paanshmëri politike.

Vasily Piskarev tha se një hetim parlamentar kishte gjetur prova që transmetuesi ndërkombëtar i financuar publikisht nga Gjermania u kishte kërkuar rusëve që të ndiqnin një protestë të paautorizuar këtë verë.

Bordi mbikëqyrës i Deutsche Welle kundërshtoi çdo sugjerim paragjykimi ose ndërhyrje.

Pas konsultimit me drejtorin dhe bërjen e pyetjeve të veta, bordi ka arritur në përfundimin se raportimi i DW nga Rusia është i papërballueshëm … Bordi hedh poshtë çdo sugjerim që DW ndërhyri në punët e brendshme të Federatës Ruse,”– thanë përfaqësues të DW në një deklaratë nga Berlini.

Kryetari i bordit Karl Juesten, një peshkop katolik, tha se DW priste që autoritetet ruse të lejojnë të gjithë korrespondentët e saj në Rusi “të raportojnë lirshëm dhe pa kufizime.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Piskarev tha se hetimi parlamentar gjithashtu do të shqyrtojë nëse mbulimi nga BBC i Britanisë dhe Radio Liberty i financuar nga SH.B.A. kishte shkelur ligjin zgjedhor rus.

Moska më parë ka përdorur ligje që rregullojnë pronësinë e mediave për të kërcënuar mediet e huaja me dëbimin në përgjigje të sakta për masat e marra nga qeveritë e huaja kundër mediave të veta, përfshirë transmetuesin RT.

Burimi: MT   

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment