Politike

‘Paratë do të shkojnë për punëtorët, jo për bossët’, Braçe i inatosur: Të mëdhenjtë morën shtetin që ditën e parë, PD rrëmbeu kalin e lekëve e mbi të…kam 1 pyetje (REAGIMI)

Zv.kryeministri pyet, nëse bizneset e mëdha, do të japin nga fitimet e tyre për të kaluar këtë situatë, apo do të presin vetëm nga shteti.
Featured image of article: ‘Paratë do të shkojnë për punëtorët, jo për bossët’, Braçe i inatosur: Të mëdhenjtë morën shtetin që ditën e parë, PD rrëmbeu kalin e lekëve e mbi të…kam 1 pyetje (REAGIMI) Erion Braçe, zv.kryeminister

TIRANË- Zv.kryeministri Erion Braçe ka komentuar ngërçin që pritet të krijohet në ekonominë shqiptare për shkak të lënies së punës për t’u izoluar dhe për të mos lejuar përhapjen e COVID-19. Në një reagim në rrjetet sociale, Braçe, teksa “shigjeton” Partinë Demokratike që sipas tij, nga dita e parë e deri më sot, e ka mendjen tek paratë, thotë se shteti do të ndihmojë punëtorët dhe jo bosët që fshehin paratë.

Reagimi i plotë i Braçes:

Biznesi i madh, puna, punetoret, rrogat, fitimet, dividenti, parate e taksave ne buxhet! E ditur dhe e pritur ishte qe efektet e stopit te madh per te kontrolluar virusin, do kishin efekt ne ekonomi, mbi punen, punetoret se pari, fitimet e pronareve te sipermarrjeve po ashtu. E papritur per mua ishte se, qe diten 1 te stopit, biznesmenet e medhenj ne shoqata, therriten shtetin per bilacet, tatimet e taksat, fitimin, sigurimet shoqerore, demet! (Mos harroni eshte e premte, dita 1) Sa folen te medhenjte, politika djathtas e harroi jeten dhe betejen per te shpetuar ate, rrembeu kalin e lekeve e mbi te eshte. Po punetoret? Dy ngjarje te renda ne 5 muaj, termetet e virusi, kombinuar si kurre ndonjehere ne 50 vjet, do perkulnin ekonomine e kujtdo. Por ekonomine e punetoreve/familjeve, te vegjelve e te mesmeve!

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga keta nis; Puna e punetoret jane te paret! Dy ngjarjet e renda, treguan se puna tek ne eshte e parregulluar, e pambrojtur, e paguar keq, e pa paguar! Ka arsye, punen ketu e shfrytezojne, barbarisht madje, nuk e mbrojne, respektojne, vleresojne, e peshtyjne! A duhet te ishin punetoret te mbrojtur me kontrate nga dy ngjarje madhore qe cenuan fort sigurine fizike e biologjike, jeten e tyre, pastaj dhe rrogat?! Poooooo! Ketu nis, ketu duhet te rinise tani! Conte ne Itali, dy dite para se te fliste e shpallte planin per ekonomine, firmosi dekretin per masat qe rrisin sigurine ne pune! Jeta, puna te parat, pastaj parate. Ketu ka rinisur puna dhe ne dy dite kam marre dhjetera mesazhe se kushtet nuk kane ndryshuar.

Ne ane tjeter, une mendoj se parate duhet te shkojne per punetoret drejtperdrejte-rast i mire ky per te mesuar dhe rrogat reale, jo ato qe boset fshehin si evazion. Deri tani, nga vendimet e marra ne Evrope, disa gjera jane te tilla: Qeverite; kompesojne rrogat/kompesojne direkt punetoret, familjet, nuk diskutojne pagesat per uje e drita, nuk ulin taksat, nuk i falin, shtyjne pagesat pak; nuk i falin leke biznesit, e kreditojne nga banka, edhe shteterore, e ndihmojne me fonde shteterore te kthyeshme ose duke blere aksione te tregetueshme neser serish. Pyetje e kam; Po ju te medhenjte do paguani nga fitimet/dividenti juaj?.

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri ka shkuar në 55 të prekur, mes tyre një viktimë. 9 prej të infektuarëve janë mjekë dhe infermierë, një nga Spitali i Durrësit dhe të tjerët nga spitali “Shefqet Ndroqi”. Vatra e të infektuarve është zgjeruar në Tiranë, Rrogozhinë, Elbasan, Durrës, Lushnje dhe Fier. Jeta në vend është paralizuar thuajse totalisht, nuk ka transport publik, është ndaluar lëvizja me makinë apo me këmbë, si dhe shumë vende punë janë mbyllur. Në shërbim të shtetit do të jenë edhe spitalet private gjatë periudhës së emergjencës dhe kush nuk bindet do ketë gjobë deri në 5 milionë Lekë. E vetmja këshillë e përbashkët e institucioneve dhe mjekëve është që qytetarët të qendrojnë në shtëpi dhe të kenë sa më pak kontakte me të tjerët.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment