Bota

Pritet që stuhia e fortë të godasë sërish ishujt Bahamas, pas shkatërrimit katastrofik me 50 të vdekur dhe 2500 të humbur

Pritet që mbrëmjen e sotme një tjetër stuhi tropikale të godasë ishujt Bahamas dhe Abacon.
Featured image of article: Pritet që stuhia e fortë të godasë sërish ishujt Bahamas, pas shkatërrimit katastrofik me 50 të vdekur dhe 2500 të humbur Foto ilustruese

BAHAMAS- Uragani Dorian i cili ka goditur prej dy javësh ishujt Bahams dhe një pjesë të Kanadasë, u ka marrë jetën të paktën 50 njerëzve dhe për pasojë janë shpallur të humbur rreth 2500 njerëz.

Ndërkohë siaps mediave të huaja është mësuar se kjo stuhi e fuqishme tropikale me shumë gjasa do të godasë sërish Bahams.

Mbrëmjen e sotme ishulli rrezikohet të shkatërrohet sërish si të dielën e 1 shtatorit.

Por këtë herë sipas parashikimeve nuk rrezikohet vetëm Bahamas por edhe Abaco.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që akoma nuk janë arritur të gjinden mijëra perosona të zhdukur prej stuhisë së parë, që vijoi për rreth dy javë, me siguri do të shkaktohen dhe qindra mijëra të tjerë.

Një pjesë e banorëve janë evakuuar dhe një pjesë  tjetër nuk ka mundur të largohet nga vendi, ku energjia elektrike është shkëputur, dyqane farmaci dhe dyqanet e bukës nuk janë më të hapura.

“Në epokën e krizave klimatike, uraganet dhe stuhitë mund të tejkalojnë pritshmëritë. Ata do të kenë intensitet dhe frekuencë më të madhe sesa në të kaluarën. Një rezultat i drejtpërdrejtë ky prej ngrohjes së oqeaneve”. Guterres gjithashtu bëri thirrje për “veprim urgjent” nga bashkësia ndërkombëtare pa të cilën “gjërat vetëm mund të përkeqësohen”- u shpreh sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres.

Burimi: cbsnews

A.C/Dosja.al

Shto Koment