LIVE UPDATES
Aktualitet

KRITIKAT për Berishën, SMS me Këlliçin/ Bashkitë pa kryetar, Meta: Do i jap zgjidhje

14 Janar 2022, 10:12 Nga DOSJA
KRITIKAT për Berishën, SMS me Këlliçin/ Bashkitë pa

TIRANË- Presidenti Ilir Meta do të fillojë procedurat për t’i dhënë zgjidhje situatës ku disa bashki të Shqipërisë janë pa kryetar. Kështu deklaroi ditën e sotme kreu i shtetit në konferencën për mediat, që u mbajt në ambientet e presidencës. Meta tha se i kërkuar KQZ informacion për këto bashki dhe mbetet në pritje të një përgjigje të këtij institucioni që të “vazhdojë të eci përpara”.

Presidenti Ilir Meta ka dalë hapur sot pro Sali Berishës, në ‘betejën’ e këtij të fundit përballë Lulzim Bashës. Kreu i shtetit ka bërë me dije se ishte i shqetësuar për situatën e paprecedentë që po ndodhte në selinë e partisë së dytë më të madhe në vend dhe për këtë ka qenë në kontakt me institucionet ligjzbatuese për të qenë i informuar dhe verifikuar të gjithë elementët kriminal që do të përdoreshin në këtë grupim.

Meta kritikoi ‘pikën e dobët’, Berishën duke thënë se ai duhet të kishte kontrolluar turmën që në fillim.

Teksa komentoi protestën, Meta tregoi se kishte komunikuar me Belind Këlliçin më 8 janar. Ai ka bërë publik një mesazh në Whatsapp me deputetin demokrat, ku i jepte këshilla dhe e orientonte mbi mënyrën se si duhet të sillen në protestë. Mesazhi i është dërguar Këlliçit, pak minuta para se të hapej dera dhe protestuesit të “mënynin” në selinë blu dhe Meta e këshillonte që të ruanin qetësinë nga provokimet dhe nga makinat që ishin të pozicionuara në oborrin e selisë blu.

Meta tha se Basha është aty ku është, në krye të selisë blu, si rezultat i mbështetjes së Berishës, Palokës, Vokshit, Këlliçit, por tani ai thotë se këto njerëz jo vetëm i hoqën përkrahjen, por i vënë në pikëpyetje pozitën e tij si kryetar i partisë më të madhe opozitare në vend. Meta tha se Basha e kishte për detyrë të rivendoste legjitimitetin e tij, duke u votëbesuar në kuvendin e Partisë Demokratike, pasi humbi mbështetjen e Sali Berishës dhe deputetëve të tjerë të PD-së.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Meta publikon fotot para selisë së PD-së: Dhuna u përdor nga të dyja palët

Meta kujton përplasjen me Fatos Nanon: Unë dhashë dorëheqjen

Escobar dënoi dhunën në protestën e Berishës, Meta: 0 koment

Meta: Që në 26 prill do kisha marrë drejtim tjetër

‘Ju e dini, kam dobësi për doktorin’/ Meta i bën ‘vërejtje’ Berishës:Duhet organizim

Meta me tone të larta: Mos kini merak! 30, 40 vitet e ardhshme këtu më keni

Meta MBRON Këlliçin! I kërkon llogari policisë: Çfarë po bëhet me denoncimin e tij?

Vendimi për çështjen e zgjedhjeve vendore, Meta: GJK aq këllqe kishte!

‘Kunjat’ për Bashën! Meta: Kjo palë vetëm shkarkon dhe përjashton

Mbikëqyri protestën? Meta tregon bisedën me Këlliçin: E mora në telefon, s’ma hapi

VD-Protesta e dhunshme e Berishës, Meta: Moment tragjik! Jam i shqetësuar

Meta gjen POZITIVITETIN në protestën e Berishës: Roja i PD dha dorëheqjen

VD-‘Më fal një sekond’/ Pyetet për 8 Janarin, Meta ‘ngec’! Kërkon këshilltarin

Bashkitë pa kryetar / Meta nis procedurat për shpalljen e datës së zgjedhjeve

30 Qershori, Meta: GJK nuk pati vullnet ta zgjidhte çështjen, prisja vendimmarrje

(A.B)Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike ilir meta meta konference 14 janar 2022 ilir meta meta konference 14 janar 2022

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh