Politike

DASH: Provat për Berishën i mblodhëm nga qeveria, mediat dhe OJQ!

Në përgjigjen e tij, DASH shton më tej se informacionet për Berishën janë marrë nga raportimet e përditshme të mediave, organizatat joqeveritare dhe burimet lokale. Sipas DASH, aferat korruptive të Berishës vazhdojnë dhe bëjnë jehonë edhe sot në Shqipëri dhe rajon.     
Featured image of article: DASH: Provat për Berishën i mblodhëm nga qeveria, mediat dhe OJQ! Antony Blinken

TIRANË- Departamenti Amerikan i Shtetit ka treguar “provat” për shpalljen e ish-Kryeministrit Sali Berisha “Non-grata” në SHBA. I pyetur nga gazeta “Sot”, DASH ka thënë se Sekretari i Shtetit Antony Blinken, ka informacione të besueshme se Berisha gjatë postit të tij si kryeministër  ka qenë i përfshirë në korrupsion.

Në përgjigjen e tij, DASH shton më tej se informacionet për Berishën janë marrë nga raportimet e përditshme të mediave, organizatat joqeveritare dhe burimet lokale. Sipas DASH, aferat korruptive të Berishës vazhdojnë dhe bëjnë jehonë edhe sot në Shqipëri dhe rajon.     

I pyetur nëse ka ndonjë emër tjetër në ‘listë’, DASH, është shprehur se nëse Sekretari i Shtetit merr informacione për njerëz të tjerë, të cilët janë të përfshirë drejtpërdrejt në korrupsion, i informon ata publikisht ose në mënyrë private. 

Përgjigjet e DASH: 

Faleminderit për kërkesën tuaj për të marrë informacion në Departamentin e Shtetit në lidhje me përcaktimin e fundit. Më poshtë gjeni përgjigjet për pyetjet tuaja.

Z. Berisha, në një reagim në Facebook mohoi pretendimet e Departamentit të Shtetit se ai është i përfshirë në korrupsion. A keni ju prova që ish-kryeministri është i përfshirë në korrupsion dhe ka përdorur pushtetin e tij për të pasuruar familjen e tij?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sekretari i Shtetit ka informacion të besueshëm se Berisha ishte përfshirë në korrupsion të rëndësishëm, veçanërisht gjatë shërbimit të tij si Kryeministër i Shqipërisë. Ky korrupsion minoi shtetin e së drejtës dhe besimin e publikut shqiptar te institucionet, proceset dhe zyrtarët e qeverisë së tyre. Korrupsioni i Berishës është raportuar gjerësisht në raportimet lokale, rajonale dhe ndërkombëtare të OJQ-ve dhe shtypit, si dhe në hetimet që lidhen me përpjekjet antikorrupsion të qeverisë shqiptare. Ai është i njohur gjerësisht që ka përdorur fuqinë e tij për përfitimet e tij, për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në kurriz të besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. Për më tepër, retorika e tij, kur veprimtaritë e tij të raportuara janë vënë nën hetim ose vëzhgim, ka treguar se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe llogaridhënies. Veprimet korruptive të Berishës vazhdojnë të bëjnë jehonë në Shqipëri dhe në të gjithë rajonin akoma edhe sot.

-A do të ketë persona të tjerë që mund të shpallen “non grata” nga Shtetet e Bashkuara?

Kur Sekretari i Shtetit merr informacion të besueshëm se një zyrtar është përfshirë, drejtpërdrejt ose indirekt, në korrupsion të rëndësishëm ose një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut, Sekretarit i kërkohet të caktojë ose identifikojë atë zyrtar dhe anëtarët e familjes së tij të ngushtë sipas nenit 7031 (c) qoftë publikisht ose privatisht. Departamenti i Shtetit do të vazhdojë të përdorë këtë autoritet dhe të gjitha mjetet në dispozicion për të luftuar korrupsionin globalisht. Në varësi të rrethanave të veçanta, disa emërtime bëhen publikisht, ndërsa të tjerët bëhen privatisht.

Çfarë ndodhi para dy ditësh?

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall non-grata para dy ditësh nga Departamenti Amerikan i Shtetit bashkë me familjen e tij. Lajmi u dha nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i cili njoftoi zyrtarisht se Berisha ka minuar demokracinë dhe se gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit është përfshirë në afera korruptive dhe ka pasuruar aleatët e tij politikë. Edhe pse nuk jep emra, DASH thekson se ka nevojë për një hetim të plotë në Shqipëri. Gruaja Liria, vajza Argita dhe djali, Shkëlzeni janë të prekur nga vendimi DASH, si persona të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA. Vetë Berisha e ka konsideruar të pabazë këtë vendim duke kërkuar që SHBA-të të bëjnë publike çdo provë që kanë kundër tij.

(I.A;f.m/dosja.al)

3 Komente në “DASH: Provat për Berishën i mblodhëm nga qeveria, mediat dhe OJQ!

  1. Bravo Amerika dënojnë njerzit me thashetheme.Keq me thënë por më kujton diçka që e kemi vuajtur më parë!!!

    • Antony blinken duhet të thoshte që informacioni është marrë nga PATRONAZHISTJA uri kim

  2. Yuri kim po me duket si plaka Sose e
    “kronike në gur”

Shto Koment