LIVE UPDATES
Aktualitet

Protesta e tetraplegjikëve! Rama nuk i takon: Unë iki në SHBA, ju pret ministrja

2 Dhjetor 2021, 10:00 Nga DOSJA
Protesta e tetraplegjikëve! Rama nuk i takon: Unë iki në SHBA, ju

TIRANË – Personat para dhe tetraplegjikë dolën ditën e sotme në një protestë përballë Kuvendit të Shqipërisë, njësoj si fermerët që protestuan javën e kaluar. Gjatë kohës kur brenda Kuvendit po zhvillohej seanca e radhës plenare, tetraplegjikët kërkuan që të takohen me kryeministrin Edi Rama dhe të shpalosin kërkesat e tyre, prej 7 pikash.

“Ne s’i bëjme keq kujt kemi bërë vetëm mirë. Mos i ngatërroni gjërat. Ne ca po na bajnë keq. Na leni të kalojmë e të jemi aty deri afër. Respekt për ne, se Zoti nuk dihet ca bën sot je kështu nesër mund të jesh si unë, s’dihet asnjëherë ca ndodh nesër në jetë, atëherë do kuptosh ca pozicioni jemi ne”,- thanë disa nga personat me aftësi të kufizuara për gazetarët e pranishëm.

Kryeministri Edi Rama teksa po futej brenda sallës së Kuvendit, ndaloi për tu përcjellë një mesazh. Ai u bëri të ditur se do të niset në një vizitë në SHBA, ndaj nuk do mund ti presë dot mirëpo do të takohen me ministren Delina Ibrahimaj. Pas takimit me ministren Ibrahimaj, kreu i Shoqatës së Invalidëve Para-Tetraplegjikë, Bajram Tirana ka zbardhur detaje nga takimi. Ai tha se të premten që vjen pritet që të mbahet edhe takimi, ku do të diskutohen kërkesat e kësaj kategorie.

Ditën e djeshme ata protestuan përballë kryeministrisë. Tetraplegjikët kërkojnë që të t’ju realizohen 7 pikat të cilat iu paraqitën sot ministres. Pika e parë ka rtë bëjë me rikthimi i energjisë elektrike, një tjetër pikë është kërkesa për 80 litra karburant që të lëvizin. Një godinë në Durrës që të rehabilitohen, pasi këmbët po u deformohen, është pika tjetër. Një tjetër kërkesë është pozicioni i kujdestarit si dhe rimbursim ilaçesh.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Shkuan për Ramën e takuan Ibrahimajn, tetraplegjikët zbulojnë 7 kërkesat

‘Mos rrini më në shi’/Protesta e tetraplegjikëve, Rama i takon para Kuvendit

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet edi rama protesta e tetraplegjikeve edi rama protesta e tetraplegjikeve

Sondazh

Poll

Aktualitet 2 Dhjetor 2021, 08:34

Aksident në Korçë-Pogradec, 6 të plagosur

MALIQ– Gjashtë persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti automobilistik. Sipas njoftimit të Policisë, ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor K...

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat