Rajoni

Papa Françesku niset drejt Maqedonisë së Veriut: Vizitën ia kushtojë bijës suaj, Nënë Terezës

Pas njoftimit nga zyra e shtypit në Vatikan, Papa do të vizitonte në një udhëtim apostolik Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë. Papa Françesku niset sot drejt Maqedonisë së Veriut.
Featured image of article: Papa Françesku niset drejt Maqedonisë së Veriut: Vizitën ia kushtojë bijës suaj, Nënë Terezës Papa Françesku.

Papa Françesku do të nis një udhëtim apostolik në Maqedoninë e Veriut dhe Bullgari në datat 5 dhe 7 maj.  Ai do të vizitojë Maqedoninë e Veriut, duke e cilësuar këtë një vizitë kushtuar Nënë Terezës.

Para nisjes drejt Maqedonisë së Veriut, Papa Françesku dha mesazhin e tij: “Jam i lumtur që do të shkojë në Maqedoninë e Veriut. Këtë vizitë ia kushtojë bijës së këtij vendi, Nënë Terezës. Ajo ishte misionare e krishtit, iu dha shpresë dhe dinjitet të varfërve. Miqësohem me kishën, kulturën dhe traditat e këtij vendi.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai e mbylli mesazhin e tij duke cituar: “Bashkëjetesa nuk është e lehtë, por ia vlen përpjekja.”

L.K/Dosja.al

Shto Koment