Bota

Pandemia vazhdon/ Evropa po përgatitet për të përballuar valën e tretë të koronavirusit

Ky lajm relativisht i mirë, megjithëse progresi i vaksinës mbetet ende shumë prapa atij të MB - dëmtohet nga një valë e tretë e koronavirusit që përfshin gjithë pjesën më të madhe të Evropës. Sidoqoftë, ashpërsia e asaj vale dhe përgjigjet e vendeve ndaj saj kanë ndryshuar në mënyrë dramatike.
Featured image of article: Pandemia vazhdon/ Evropa po përgatitet për të përballuar valën e tretë të koronavirusit Foto Ilustruese

EUROPË– Pas një fillimi të ngadaltë, miliona njerëz në të gjithë vendet e BE tani po marrin vaksinën e tyre, me pothuajse një të katërtën e njerëzve në të gjithë bllokun që kanë pasur të paktën një dozë të një shkrepjeje Covid-19.

Ky lajm relativisht i mirë, megjithëse progresi i vaksinës mbetet ende shumë prapa atij të MB – dëmtohet nga një valë e tretë e koronavirusit që përfshin gjithë pjesën më të madhe të Evropës. Sidoqoftë, ashpërsia e asaj vale dhe përgjigjet e vendeve ndaj saj kanë ndryshuar në mënyrë dramatike.

Më poshtë ne përmbledhim situatën në disa prej kombeve më të mëdha, dhe ato që po ecin veçanërisht mirë, dhe keq.

Hungaria

Ndryshe nga shumica e vendeve të BE, Hungaria ka siguruar furnizimin e vaksinave nga Rusia dhe Kina për të mbushur dozat që merr përmes sistemit të BE.

Bixhozi duket se po paguan – Hungaria ka vaksinuar një pjesë më të madhe të popullsisë së saj sesa shumica e kombeve të tjera të BE.

Lajmi i mirë mbaron këtu, megjithatë: Hungaria po përjeton një valë të tretë të ashpër dhe pavarësisht shkallës së lartë të vaksinimit po sheh shtrimin në spital dhe shkallën më të lartë të vdekjes së krizës deri më tani dhe ndër më të lartat në botë.

Në një të madhe për të trajtuar këtë valë të rrotullueshme, vendi është më shumë se katër javë në masat kombëtare të bllokimit.

Qeveria autoritare e vendit po përballet gjithashtu me akuza të obstruksionizmit, duke bllokuar hyrjen e medias në spitale, duke shkaktuar një grindje të ashpër publike.

Italia

Kryeministri i ri i Italisë, ish kryetari i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi, po ndërmerr atë që ekspertët paralajmërojnë se është një “lojë” dhe po fillon të heqë kufizimet e bllokimit të vendit – pavarësisht se vendi ende përpiqet të përmbajë një valë të tretë në shumë rajone, me mijëra raste të reja që regjistrohen çdo ditë.

Sidoqoftë, kufizimet e udhëtimit do të hiqen, dyqanet dhe restorantet do të lejohen të hapen (por me ngrënie dhe pije në natyrë) dhe madje edhe kinematë dhe teatrot do të rinisin aktivitetet e tyre. Ekziston dyshimi midis ekspertëve të sëmundjeve infektive se rihapja ka të bëjë më shumë me presionin politik – dhe trajtimin e dëmeve ekonomike – sesa të nxitura nga shkenca, veçanërisht duke pasur parasysh shkallën relativisht të ulët të vaksinimeve të Italisë deri më tani.

Franca

Tipi dominues në Francë, dhe në shumë prej vendeve të tjera të BE, tani është ai B117, ndonjëherë i njohur si ‘varianti Kent’ ose, në Evropë, ‘varianti i Mbretërisë së Bashkuar’. Ky është lloji më infektues dhe më vdekjeprurës që qeveria Britanike fajësoi për valën e saj të dimrit dhe duket se ka të ngjarë të bëhet lloji dominues në të gjithë kontinentin, të paktën për momentin.

Franca ngadalë po del nga kufizimet e ashpra të bllokimit që synojnë të frenojnë një valë të tretë vdekjeprurëse, por një shtetrrethim në orën 19:00 nuk do të hiqet në këtë fazë, pasi Franca rihapet shumë më ngadalë se Italia.

Shkollat ​​fillore dhe çerdhet u rihapën këtë javë pasi u mbyllën për tre javë dhe udhëtimi midis rajoneve do të lejohet përsëri javën tjetër. Ekzistojnë ende shqetësime në vend që edhe kjo rihapje e kufizuar do të vijë shumë shpejt, pasi ICU përpiqet të luftojë me një numër të lartë pacientësh. Raportet e mediave sugjerojnë se deri në 6,000 njerëz në Francë aktualisht po luftojnë me koronavirusin në pavijonet e kujdesit intensiv.

Gjermania

Ashtu si Franca, Gjermania po lufton me një valë të tretë të ushqyer nga varianti B117, mesatarisht rreth 20,000 raste të reja çdo ditë. Isshtë duke i menaxhuar këto me bllokime rajonale, mbyllje, kufizime udhëtimi dhe ndalime policie – por ndryshe nga shumë vende (përfshirë Mbretërinë e Bashkuar) ka publikuar pragjet në të cilat do të zbatohen kufizimet.

Çdo qytet që regjistron më shumë se 100 raste për 100,000 njerëz për tre ditë rresht do të kërkohet të paraqesë një bllokim emergjent shtatë-ditor, dhe nëse rastet janë mbi 165 për 100,000 shkolla do të mbyllen gjithashtu. Të gjitha rajonet e vendit përveç një prej tyre janë mbi pragun e urgjencës dhe rreth gjysmën mbi pragun më të lartë që do të mbyllë shkollat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pavarësisht sektorit të saj të vrullshëm farmaceutik, Gjermania është pak më poshtë mesatares së BE-së për vaksinimin. Qeveria thotë se kufizimet dhe bllokimet e reja të emergjencës mund të vazhdojnë deri në qershor.

Greqia

Duke u përballur me perspektivën e një sezoni tjetër të ndërprerë për industrinë e saj thelbësore të turizmit, Greqia është e etur të heqë kufizimet e saj dhe të sinjalizojë botës se është e hapur për biznes (ose relaksim), duke njoftuar në fillim të kësaj jave se do të pranonte karta të vaksinimit të vulosur NHS në vend të zyrtarit pasaporta dixhitale të vaksinave për vizitorët e ardhshëm në ishujt e saj.

Një problem i veçantë me përshtypjen ‘e hapur për biznes’ është se Greqia këtë javë u bë një vend tjetër Evropian për të regjistruar të paktën një rast të të ashtuquajturës variant Indian, i cili po shkakton shqetësim të veçantë pasi është një mutacion i dyfishtë, megjithëse nuk është ende dihet nëse është më infektive apo më vdekjeprurëse.

Suedi

Qeveria e Suedisë ka marrë një qëndrim të ndryshëm ndaj pandemisë nga kombet e tjera, pasi ende nuk u kërkoi dyqane apo restorante të mbyllen në asnjë fazë.

Nuk është e qartë se qasja po funksionon: vala e tretë e Suedisë do të thotë se vendi po regjistron më shumë se 800 raste për 100,000 njerëz (tetë herë pragun e Gjermanisë për kufizime) dhe vendi këtë vit ka futur disa kufizime të kufizuara, në krahasim me tërësisht vullnetarisht qasje

Dyqanet tani kanë kufij në numrin e klientëve të lejuar brenda, restorantet dhe baret kërkohet të mbyllen në orën 8.30 pasdite dhe disa rajone kanë futur rregulla që kërkojnë maska ​​brenda. Lëvizjet u futën pjesërisht sepse pajtueshmëria me masat vullnetare kishte rënë gjatë vitit – me sondazhet që sugjeruan numrin e njerëzve që menduan se pajtueshmëria ishte ‘e mirë’ ose ‘shumë e mirë’ duke rënë nga 72% në rreth 40%.

Spanja

Ndërsa vendet e tjera luftojnë me valën e tyre të tretë, Spanja zyrtarisht po përballet me një të katërtën – megjithëse aktualisht nuk është aq e rëndë sa ajo me të cilën përballen shumë kombe të tjera evropiane, me raste tani pak më shumë se 250 për 100,000 njerëz, një nivel i klasifikuar si rrezik shumë i lartë .

Megjithatë, vendi ka filluar të shohë prevalencën në rritje të variantit B117, megjithëse nuk është ende e qartë nëse është bërë lloji dominues i Spanjës. Sidoqoftë, shkalla e rastit nuk duket se po rritet aq shumë sa në valët e mëparshme, dhe ka shenja se vaksina po ndihmon, pasi mosha mesatare e pacientëve të ICU fillon të bjerë (duke sugjeruar që të rriturit e moshuar janë të mbrojtur). Pak më shumë se një në katër të rritur spanjollë kanë marrë të paktën një vaksinë.

Qipro

Qipro, e cila sapo kishte filluar të shihte një rritje të mini-turizmit falë pushuesve të vaksinuar nga Izraeli, është kthyer në bllokim për të paktën dy javë, me një shtetrrethim natën, banorët lejuan vetëm një udhëtim në ditë, dhe palestra, restorante dhe me te mbyllura Normat e rasteve janë pak më pak se 1.000 për 100,000 njerëz, që do të thotë rreth një në njëqind njerëz në Qipro aktualisht
kanë virus, dhe më pak se një e katërta e popullsisë ka pasur një dozë të vaksinës.

Kyçja ka ardhur si një goditje pasi pak turistë do të dëshirojnë të vijnë në një vend të mbyllur, por autoritetet e kanë hartuar atë si një përpjekje për të mbrojtur sezonin e verës. Vendi shpreson të përdorë kohën e blerë nga bllokimi për të vaksinuar mjaft banorë për të parandaluar një valë më të ashpër vere.

Danimarka

Një nga pikat më të ndritshme në të gjithë Evropën – çështjet e vendit janë nën 100 në 100,000 dhe kufizimet e bllokimit po hiqen gradualisht, me bare, restorante, kafene dhe muze të rihapur javën e kaluar.

Kyçja ishte futur në Ditën e Krishtlindjeve të vitit 2020, në përgjigje të përhapjes së B117 në të gjithë Danimarkën dhe pjesën tjetër të Evropës. Në përputhje me shumë vende të tjera evropiane, rreth një e katërta e danezëve kanë bërë të paktën një vaksinë.

Nga The Europian News.

Shto Koment