Politike

“Frankofil dhe artist në shpirt”/ Rama për Forbes: Shqipëria, një nga vendet e prekura më pak nga Covid-19, toka e shqiponjave ka pritur shumë turistë që na ndihmuan të kalojmë vështirësitë, synojmë Europën

Gjatë intervistës, Rama, të cilin ‘Forbes’ e quan një artist në shpirt dhe frankofil, u shpreh se mbyllja e kufijve ishte një sfidë e vërtetë për Shqipërinë, por që duhej ndërmarrë për të shmangur fluksin e të infektuarve. Kryeministri i Shqipërisë, ka shtuar më tej se pavarësisht kësaj situate, ‘toka e shqiponjave’, siç e quan ai vendin tonë ka pritur një numër rekord vizitorësh gjatë sezonit turistik, shifra të cilat e ndihmuan vendin t’ja dilte mbanë.
Featured image of article: “Frankofil dhe artist në shpirt”/ Rama për Forbes: Shqipëria, një nga vendet e prekura më pak nga Covid-19, toka e shqiponjave ka pritur shumë turistë që na ndihmuan të kalojmë vështirësitë, synojmë Europën Sabah Kemel Kaddouri dhe Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama është bërë pjesë e medias franceze “Forbes.fr” ku me anë të një interviste ka folur për mënyrën se si po e kalon Shqipëria pandeminë e Covid-19 dhe si e përjetoi sfidën e tërmetit të 26-nëntorit.

Gjatë intervistës, Rama, të cilin ‘Forbes’ e quan një artist në shpirt dhe frankofil, u shpreh se mbyllja e kufijve ishte një sfidë e vërtetë për Shqipërinë, por që duhej ndërmarrë për të shmangur fluksin e të infektuarve. Kryeministri i Shqipërisë, ka shtuar më tej se pavarësisht kësaj situate, ‘toka e shqiponjave’, siç e quan ai vendin tonë ka pritur një numër rekord vizitorësh gjatë sezonit turistik, shifra të cilat e ndihmuan vendin t’ja dilte mbanë.

Numri ‘Një’ i qeverisë nuk harron të përmendë se synimi i Shqipërisë është Europa, dhe se nuk dëshiron ta shohë Shqipërinë në valën e atyre vendeve që kërkojnë të fuqizohen jashtë BE-së. Rama nuk harron të flasë edhe për hyrjen e tij në politikë. Ai shtoi gjatë intervistës, se ishte future rastësisht në këtë botë, kur iu propozua një post ministror. Në atë kohë, siç thotë vetë kryeministri, ndjeu se vendi i tij kishte nevojë për të. Ndërsa sot, për Ramën, përgjegjësitë janë shumë më të mëdha.

Gjatë bisedës me gazetaren e “Forbes”, kryeministri ka përdorur edhe dy shprehje të François Mitterrand: “Shqipëria është atdheu ynë dhe Evropa është e ardhmja jonë” dhe “Ishte e vërtetë dje, dhe është edhe sot”.

Shkrimi i plotë i “Forbes.fr”

2020-a është dyfish i paharrueshëm për Shqipërinë, e cila dallohet midis vendeve më pak të prekura nga Covid-19 dhe të cilës i është dhënë statusi i kandidatit zyrtar për Bashkimin Evropian. Toka e Shqiponjave po lulëzon, falë dinamizmit të mishëruar nga Kryeministri i saj Edi Rama. Frankofili dhe artisti në zemër, Edi Rama u fut në politikë “rastësisht”. Sot, ky njeri i zgjuar po ndërton taktika për tu bërë pjesë e tregut Digital Nomad Digital. 

Në një intervistë ekskluzive, Kryeministri i Shqipërisë për Forbes.

Si po e përballon Shqipëria këtë krizë që po prek botën? Cilat janë masat tuaja për të mbështetur ekonominë dhe qytetarët tuaj?

Edi Rama: Shqipëria është një nga vendet më pak të prekura nga koronavirusi. Ne e vlerësuam shumë shpejt rëndësinë e situatës duke ndjekur nga afër përkeqësimin e shëndetit të fqinjëve tanë në Itali dhe kështu mbyllëm kufijtë para se situata të përkeqëshej. Mbyllja e kufijve ishte një sfidë e vërtetë! Përtej çështjes së paparë të shëndetit publik, ne nuk kemi dashur të braktisim projektet tona kryesore ekonomike.  Shqipëria u dëmtua në mënyrë dramatike edhe nga një tërmet në nëntor të vitit 2019. Kjo do të thotë se disa muaj para se OBSH ( Organizata Botërore e Shëndetësisë) të shpallet pandeminë globale, ne kishim deklaruar një emergjencë ndërkombëtare.  Gjatë kësaj periudhe, qeveria jonë vazhdoi të paguante qiratë e qytetarëve të prekur që duhej të zhvendoseshin, financuam rindërtimin e njëqind shkollave apo edhe disa prej thesareve tona të trashëgimisë të cilat u dëmtuan seriozisht. Gjatë izolimit, ne gjithashtu u përqendruam në bizneset duke subvencionuar papunësinë e pjesshme për punonjësit, duke mbështetur bizneset e vogla. Këto investime të drejtuara mirë na kanë lejuar të qëndrojmë drejt. Ne gjithashtu jemi ndihmuar shumë nga shifrat e shkëlqyera për sezonin tonë turistik: 2020 ka qenë një vit i jashtëzakonshëm! Toka e Shqiponjave priti një numër rekord vizitorësh nga Ballkani, Evropa Lindore dhe Italia gjithashtu.

Për nga ana gjeografike, ju jeni shumë afër Italisë. Ka shumë ndikime nga pikëpamja arkitektonike, gastronomike ose gjuhësore …

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Edi Rama : Po, Shqipëria dhe Italia kultivojnë një marrëdhënie shumë të veçantë. La Botte është veçanërisht investitori ynë i parë. Italia na mbështet për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Ne jemi të angazhuar në një dinamikë të mirë për të përmbushur kriteret për anëtarësim në BE. Këtë vit, ne kemi bërë një hap përpara me njohjen zyrtare të kandidaturës sonë, pavarësisht nga një kontekst shumë i ndërlikuar në nivelin global dhe evropian…Për ta përmbledhur atë që ndjej, më pëlqen të perifrazoj frazën e famshme të Presidentit François Mitterrand: ‘Shqipëria është atdheu ynë dhe Evropa është e ardhmja jonë’. Thirrja jonë është të regjistrojmë të ardhmen tonë në Bashkim. Unë nuk dua ta shoh Shqipërinë të bëhet objekt i lakmisë për aktorët e fuqishëm që veprojnë jashtë kufijve evropianë. Fuqitë të cilat, për më tepër, nuk ndajnë të njëjtat standarde të demokracisë si BE.

Siç e dini, aktualisht ka shumë mosbesim ndaj Bashkimit Evropian. Euroskepticizmi po fiton terren. Pavarësisht këtij konteksti, Evropa mbetet ende një objektiv i fundit për vendin tuaj?

Edi Rama: Absolutisht, e pohoj fort. Unë mendoj se midis brezi i ri i evropianëve, ka harruar pse u krijua Bashkimi Evropian. është për të ardhur keq kur shihet se kjo ndjenjë e historisë në disa vende mungon. Evropa ka sjellë paqe dhe prosperitet! Si shqiptarë, të çliruar nga komunizmi në vitet 90, ne e shohim Evropën si një vend të lirisë dhe stabilitetit. Është gjithashtu e nevojshme të kujtojmë se nëse Evropa ka peshë sot, kjo është për shkak se është e unifikuar. Individualisht, si mund të peshonin fqinjët tanë përballë fuqisë së saj, me Kinën në mendje? Uniteti është forcë. Sa për këto kriza ekzistenciale që po kalon BE, unë mund të ndaj vetëm vizionin e mbartur nga Emmanuel Macron. Presidenti juaj ka të drejtë që dëshiron të përparojë përmes ndikimit të ‘qarqeve’, si çifti franko-gjerman, sepse fati i këtyre dy kombeve është të vendosin veten si një lokomotivë. Mekanizmat duhet të zhvillohen qartë për të kapërcyer bllokimet e kryera nga “vendet e vogla”. Kjo është bindja ime.

Gjatë intervistës sonë, vura re se ju ndiqni nga afër veprimin e presidentit tonë. Siç e dini, Emmanuel Macron, gjithmonë ka pasur ambicie për ta bërë Francën një Komb ‘nga e para’. Ju vetë si po punoni për tu inkurajuar?

Edi Rama: Në të vërtetë, unë jam shumë i interesuar për atë që po ndodh në Francë. Një vend në të cilin kam jetuar, që e njoh dhe me të cilin jam i lidhur. Unë jam gjithashtu i bindur që ne duhet ta marrim këtë kthesë për brezat e ardhshëm. Veprimi im bazohet në disa akse me synimin për t’i ofruar Shqipërisë diçka tjetër përveç një horizonti në sektorin e prodhimit. Qëllimi është të krijojmë produkte me vlerë të shtuar të lartë në vendin tonë, të inkurajojmë krijimtarinë, kërkimin dhe zhvillimin tek shqiptarët. Ne mbështesim fillestarët përmes pajisjeve të ndryshme si një platformë dixhitale kushtuar atyre. Në këtë hapësirë, sipërmarrësit mund të raportojë bllokime burokratike drejtpërdrejt te qeveria. Ne përqendrohemi në transparencën e jetës politike dhe publike, por edhe në dematerializimin e procedurave profesionale dhe private. Në të njëjtën kohë, ne jemi në proces të ndryshimit të legjislacionit për të ndërtuar një ekosistem financiar të aftë për të tërhequr drejtues ndërkombëtarë nga teknologjia dhe financa (tregtarët, për shembull) përmes stimujve dhe masave konkurruese. Ambicia jonë është të ndërtojmë një “Zonë të Lirë”, mbi bazën e asaj që mund të ekzistojë në Dubai. Në veçanti, ne jemi duke finalizuar një ligj që synon tregtarët “Nomade Digital”, të cilët së shpejti do të jenë në gjendje të përfitojnë nga një status pa taksa, nga një aeroport i ri ndërkombëtar i instaluar në qytetin bregdetar të Vlorës në rivierën shqiptare. Toka e Shqiponjave është padyshim një vend ku jeta është e mirë me një nga motet më me diell në kontinent, një kosto jetese shumë më e ulët sesa midis fqinjëve tanë në BE,

Ju keni rezultate të shkëlqyera përsa i përket përmbysjes së kurbës së papunësisë dhe drejtoni një politikë shumë ambicioze për vendin tuaj. Megjithatë keni ardhur në politikë krejt rastësisht …

Edi Rama: Jam një politikan rastësisht! Gjithmonë jam përmbushur nga jeta ime si artist-piktor dhe profesor i Arteve të Bukura, aq sa kurrë nuk kam pasur ambicie për të ushtruar profesionin e udhëheqësit! Të qenit në një zyrë gjatë gjithë ditës me telefonata dhe mesazhe të pandërprera nuk ishte sigurisht profesioni im kryesor. Por jeta shpesh ka plane të tjera për ne… Unë hezitova për një kohë të gjatë para se të hyja në politikë kur më ofruan një post ministror. Më në fund, më rrëmbeu ideja e të ndjerit të dobishëm për vendin tim: Shqipëria kishte një të kaluar shumë të vështirë, më e vështira nga të gjitha vendet komuniste, kështu që unë isha i etur të merrja pjesë në rinovimin e tij, në marshimin e tij drejt përparimit dhe lirisë. Përgjegjësia e udhëheqjes së qeverisë së vendit është nderi më i madh i mundshëm! Kombi ynë po ndryshon çdo ditë për t’u bërë një vend i denjë për familjen e madhe evropiane.

Si i keni marrëdhëniet me pushtetin?

Edi Rama: Më parë, kur isha kryebashkiak i kryeqytetit Tirana, nuk përballesha me të njëjtat përgjegjësi, të njëjtat kritika. Veprimi im tërhoqi më shumë mbështetje dhe më lejoi të marr dallimin e “Kryetarit të Bashkisë më të Mirë në Botë” në 2004. Sot, si Kryeministër, unë jam më i ekspozuar ndaj jopopullaritetit sepse bëhet fjalë për fillimin e reformave strukturore në nivelin e vendit … duhet të jesh shumë edukues, i durueshëm, duke shpjeguar meritat e çdo veprimi. Në fund do të huazoj një citim tjetër nga Presidenti Mitterrand i cili foli, me të drejtë, për ‘vetminë e udhëheqësit’: I shte e vërtetë dje, dhe është edhe sot.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment