Bota

Pandemia e Covid-19 ka bërë që të rritet shikimi i faqeve pornografike me 6-fish

Sipas një studimi që ka bërë firma e sigurise kibernetike Netskope, është rritur me 600% aksesueshmëria e faqeve me përmbajtje porno.
Featured image of article: Pandemia e Covid-19 ka bërë që të rritet shikimi i faqeve pornografike me 6-fish Foto Ilustruese

SHBA- Pandemia e Covid-19 ka bërë që të rriten përdoruesit e rrjeteve pornografike. Sipas një studimi që ka bërë firma e sigurise kibernetike Netskope, është rritur me 600% aksesueshmëria e faqeve me përmbajtje porno që nga fillimi i rastebe të para me covid-19 deri në fund të qershorit.

Shkak për këtë është bërë zhvendosja e punës nga zyrat në shtëpi si edhe izolimi që u është bërë vendeve. Ndërsa shumë kopmani pornografike duke parë këtë rritje të shikimeve ka zhbllokuar edhe faqet e internetit të të miturve si edhe duke rishikuar rregullat e sigurisë në mënyrë që të përfitojnë më shumë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që studimi i Netskope thotë se përdotimi i aplikacioneve arsimore janë rritur me 450% pasi fëmijët dhe studentët duhet që të bëjnë detyrat dhe të mësojnë online. Gjithashtu janë rritur edhe trafiku i faqeve të blerjes online ndërsa janë ulur shitjet fizike në dyqane. Ndërsa edhe faqet si “Netlfix”  që transmetojnë filma dhe dokumentare është rritur shikueshmëria shumë.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment