Bota

Pamjet sekrete të publikuara nga CIA pas sulmit të 11 shtatorit, oficerët kishin 3 milionë dollarë në helikopter por nuk e dinin nëse do ktheheshin(Foto)

3 milion dollarë, të ndara në tre kuti kartoni, para që autoritetet shpresonin se do të ndihmonin komandantët e Aleancës Veriore për të paguar trupat dhe bindnin fiset e tjera afgane që të mblidhen dhe të luftojnë për ta.

SHBA-  Vetëm  tre ditë pas tragjedisë së 11 shtatorit, ku mbetën më shumë se 3 mijë njerëz të vdekur, CIA aso kohe publikoi fotot e rralla.

Në to shihet ajo çka mbeti pas sulmi më i madh i parë ndonjëherë në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ndërkohë pasi kaluan 8 ditë nga tragjedia e kullave binjake, zyrtarë të armatosur rëndë të CIA-s, shihen në bordin e një helikopteri Mi-17 Hip që ruan 3 milion dollarë, të ndara në tre kuti kartoni, para që autoritetet shpresonin se do të ndihmonin komandantët e Aleancës Veriore për të paguar trupat dhe bindnin fiset e tjera afgane që të mblidhen dhe të luftojnë për ta.

Gjithashtu një tjetër detaj interesantë lidhur me oficerët e CIA-s, ishte fakti që ata nuk kishin dijeni se në kohën e kthimit nga misioni i nisur pak ditë pas sulmit më vdekjeprurës terrorist në SHBA, nuk do të tkoheshin dot me familjet e tyre

A.C/Dosja.al

Shto Koment