Aktualitet

Pamjet apokaliptike/ Shqipëria pas tërmetit tragjik dhe jeta e njerëzve (FOTOT)

Objektet e tyre, zakonet, hapësirat private shfaqen në një dritare post-apokaliptike.
Featured image of article: Pamjet apokaliptike/ Shqipëria pas tërmetit tragjik dhe jeta e njerëzve (FOTOT) Foto pas termetit ne Shqiperi, nga Petros Giannakouris

TIRANË – Një çantë varet në mur. Tenxheret dhe tiganët janë grumbulluar në dollapët e kuzhinës. Pak më tej, çarçafët dhe çadrat janë palosur me kujdes në një dhomë gjumi. Skena të një jete të përditshme normal,  të përbashkët, me përjashtim të një detaji të vogël. Shtëpia tjetër ku janë këto objekte janë zhdukur nga tërmeti i fundit në Shqipëri .

Shqipëria vajton të vdekurit e saj dhe shëron të plagosurit e saj.

Ndërsa 5,000 njerëz të tjerë u mblodhën sa më shpejt dhe ikën nga shtëpitë e tyre, të cilat nuk ekzistojnë më ose janë të pabanueshme. Durrësit dhe Thumana sot është  e rrënuar.

Këta njerëz kanë lënë jetën e tyre të përditshme dhe nuk do ta gjejnë më kurrë. Përveç ndërtesave që u rrënuan plotësisht, 700 banesa të tjera  në Durrës dhe më shumë se 235 në Tiranë janë të pabaneshme. Shumë ndërtesa u shembën vetëm pjesërisht.

Disa nga muret kanë mbetur në këmbë. Nga vrimat e mëdha mund të shihet një pjesë e jetës së njerëzve që jetuan aty.

Objektet e tyre, zakonet, hapësirat private shfaqen në një dritare post-apokaliptike.

Fotografitë që shihni pas bombardimeve nuk janë krejt rastësi që në raste të tilla po flasim për një peizazh të bombarduar. Në këtë rast janë dashur vetëm disa sekonda që shtëpitë të rrënoheshin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Petrot Giannakouris, një fotoreporter grek i Associated Press, ka përjetësuar detajet e vogla dhe të mëdha të asaj që ka mbetur. Një jetë e përditshme gjysmë e shkatërruar, e ekspozuar para syve të të gjithëve.

Njësoj si një muze makabër- dedikuar dobësisë së njeriut përballë fuqisë së natyrës.

Burimi: CNN.gr  

A.C/Dosja.al 

Shto Koment