Bota

Pamje të rënda! Protestuesit nuk ndalen, sulmojnë pa ‘mëshirë’ policët

VIDEO
Në videon e parë  tregohet se si policia përballet me protestuesit në Buffalo, kur një makinë papritur futet mes tyre duke lënë të plagosur dy policë. Ndërkohë në videon tjetër protestuesit dhunojnë pa mëshirë  një polic në Bronx.
Featured image of article: Pamje të rënda! Protestuesit nuk ndalen, sulmojnë pa ‘mëshirë’ policët Pamje nga protesta

SHBA– Protestat në SHBA kundër vrasjes së George Floyd po zhvillohen për të shtatën ditë radhazi ku qytetarët janë revoltuar duke shkatërrua gjithccka që u ka dalë për parpara. Mirëpo në protest nuk kanë munguar as përplasjet mes autoriteteve dhe protestuesve . Së fundmi janë publikuar dy video nga mediat e huaja ku shihet se si prtestuesit kryejnë sulme kundër autoriteteve policiore.

Në videon e parë  tregohet se si policia përballet me protestuesit në Buffalo, kur një makinë papritur futet mes tyre duke lënë të plagosur dy policë. Ndërkohë në videon tjetër protestuesit dhunojnë pa mëshirë  një polic në Bronx.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë se George Floyd u vra nga një polic i bardhë në mnyrë të tmerrshme, ku i fundit i mori jetën duke I vënë gjurin në fyt. Ndërkohë presidenti amerikan, Donald Trump është zotuar se do përdorë ushtrinë për të vënë nën kontroll situatën e ndezur pas vdekjes së një afro-amerikani gjatë një arresti policor.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment