Bota

Pamje të dhimbshme! Revoltohen qytetarët e Bejrutit: Ne jemi në luftë me qeverinë tonë

Protestuesit hodhën kokteje molotov, kurse policia u përgjigj me gaz lotsjellës. Mediat e huaja kanë raportuar se një polic ndërroi jetë pas një sulmi nga protestuesit, kur 60 civilë u plagosën.

BEJRUT- Fotot që po shihni janë pamje nga protesta e dhunshme që është zhvilluar ditën e djehsme në Bejrut. Qyetetarët e kryeqytetit libanez janë ngritur në këmbë pasi shpërthimit të fuqishëm që ndodhi pasditen e 4 gushtit ku si pasojë humbën jetën 157 persona dhe u plagosën rreth 6 mijë të tjerë.

Siç shihet në foto qytetarët janë të revoltuar ndaj qeverisë  pasi sipas tyre autoritetet janë fajtorë për shpëthimin. Protestuesit hodhën kokteje molotov, kurse policia u përgjigj me gaz lotsjellës. Mediat e huaja kanë raportuar se një polic ndërroi jetë pas një sulmi nga protestuesit, kur 60 civilë u plagosën.

“Njerëzit duan hakmarrje,” tha një protestues.

 ‘Qeveria ime vrau njerëzit tanë, Ju jeni të korruptuar, jeni kriminelë’.– brohoriste një tjetër gjatë protestës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne jemi në luftë me qeverinë tonë,” tha një tjetër.

Në mesin e protestuesve ishin edhe një grup me ish-ushtarakë në pension, që morën për disa orë nën kontroll edhe Ministrinë e Jashtme. Po ashtu në protestë kanë marrë pjesë dhe të plagosurit nga tragjedia e rëndë.

 (A.K.Dosja.al)

Shto Koment