Politike

S’ka më tryezë zgjedhore! Koronavirusi ‘frikëson’ anëtarët e Këshillit Politik, kërkojnë shtyrje deri në fund të prillit

Konsensusi i palëve për mbyllur në 15 mars draftin e Reformën Zgjedhore, është shtyrë për shkak të përhapjes së COVID-19.
Featured image of article: S’ka më tryezë zgjedhore! Koronavirusi ‘frikëson’ anëtarët e Këshillit Politik, kërkojnë shtyrje deri në fund të prillit Pamje nga takimi

TIRANË- Koronavirusi ka prekur dhe Reformën Zgjedhore. Konsensusi i palëve për mbyllur në 15 mars draftin e Reformën Zgjedhore, është shtyrë për shkak të përhapjes së COVID-19.

Anëtarët e Këshillit Politik zhvilluan të hënën e kaluar mbledhjen e fundit, kuu diskutua për ndryshimin e sistemit dhe depolitizimin e administratës zgjedhore, ku palët u larguan pa një konsensusi duke akuzuar njëra tjetrën se nuk duan ndryshimin e sistemit.

Pre kësaj dite nuk janë mbledhur dot më për shkak të masave të marra nga qeveria. Por ata sërish kanë rënë në një konsensus, ku bëjnë me dije se afati i 15 marsit është zhvendosur për në 15 prill dhe deri atë herë komunikimi mes tyre dhe eksprtëve do jetë online.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këshilli Politik ka zhvilluarjavën e kaluar mbledhjen e radhës. Opozita jashtëparlamentare depozitoi disa propozime për ndryshime, që prekin numërimin e votave dhe administratën zgjedhore. Po ashtu PD e LSI kërkojnë dhe qeveri kujdestare 100 para zgjedhjeve. Nga ana tjetër opozita brenda Kuvendit ka kërkuar ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe lista të hapura. Maxhoranca është shprehur e hapur për të gjitha variantet dhe çdo propozim do u dërgohet ekspertëve.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment