LIVE UPDATES
Politike

Pa luftuar korrupsionin, ska fitore mbi ekonominë

15 Mars 2021, 15:04 Nga DOSJA
Pa luftuar korrupsionin, ska fitore mbi ekonominë

TIRANË- Bizneset anëtare të Dhomës Amerikane të Tregtisë e shohin me shqetësim nivelin e korrupsionit, cili konsiderohet si kërcënimi më i madh në aktivitetin ekonomik. I ftuar në emisonin E-ZONE, presidenti i dhomës Enio Jaco, thotë se i gjithë komuninteti i biznesit është i shqetësuar për klimën ekonomike.

“Kemi qënë të shqetësuar për klimën e biznesit. Kemi vënë re një mungese besimi të shtuar nga sipërmarrësit dhe kjo është refektuar ne indeksin tonë të dhomës, por jo vetem edhe në disa shoqata të tjera biznesi. Do ti referohem shprehjeve të komunitetit tonë që korrupsoni është një nga shkaqet që i pengon në aktivitetin e tyre. Ne analizën tonë ky fenomen është evident. Shqipëria ka oportunitete ekonomike, kjo përkthehet në mundësi për bizneset. Por për sa kohë nuk adresojmë korrupsionin cdo fitore do të jetë e shkrutër, nuk do të zgjasë shumë. Nuk do jetë një përmirsim afatgjatë dhe kjo na shqetëson.”– tha ai. 

Bizneset amerikane: Të fitosh një tender, mision i pamundur

Pjesmarrja dhe fitimi i një gare publike duket se është kthyer në një mison të pamundur. Mungesa e transprancës, kriteret që përcaktohen si dhe fakti që vetëm disa kompani fitojnë garat publike, ka detyruar Dhomën Amerikane të Tregtisë të bëjë disa propozime konkrete dhe t’ia paraqesë partive politike. Dhoma Amerikane propozon ndryshime ligjore, për të ndëshkuar zyrtarët që abuzojnë me fondet.

Shpesh herë kompanitë e gjejnë të pamundur të bëjnë biznes, kryesisht me prokurimet me fondet publike. Janë vetëm disa kompani që fitojnë garat. Ndaj një një legjislacion i përmirsuar me efekte prapravepruese me efekte impletuese se si duhet të zbatohet një tender, që të ketë si qëllim ngushtimin e hapësirës ku zyrtaret mund të abuzojnë. Një transprencë më e lartë se si perzgjidhet një tender, kushtet dhe mënyra e lidhjes së kontratës, tranparencë e shtuar si zbatohet ajo, raportime të detajuara për bizenset që i përfitojnë këto tendera dhe perfshirjen e indikatorëve të kësaj kontrate. Ky nuk është shkopi magjik por ngushton hapësirat për korrupsion që kryejnë zyrtarët të cilët duhet të mbajnë përgjegjësi.

(a.k/ dosja.al) 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike enio jaço enio jaço

Sondazh

Poll
Politike 15 Mars 2021, 13:48

TIRANË– Kryeministri Edi Rama teksa po prezantonte ekipin socialist në qarkun e Lezhës, ka folur edhe për investimet e parashikuara nga qeveria. Rama foli ...

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre