Showbiz

“Oscar 2019” surprizon/ “Green Book”, filmi më i mirë, trofetë e aktrimit i ‘rrëmbejnë’ Colman dhe Malek

Aktorja britanike Olivia Colman fitoi një Oscar  si akotrja më e mirë. Ndërsa filmi  ‘Green Book’ fitoi gjithsej tre trofe, një ndër ta është edhe ai si filmi më i mirë.  
Featured image of article: “Oscar 2019” surprizon/ “Green Book”, filmi më i mirë, trofetë e aktrimit i ‘rrëmbejnë’ Colman dhe Malek Aktorët Rami Malek, Olivia Colman, Regina King dhe Mahershala Ali
Përditësuar:

Deri më dje u përfol se  filmi “A star is Born” do të fitonte çmimin e madh “Oscar 2019” por nuk ndodhi kështu. 

Aktorja britanike Olivia Colman fitoi Oscar-in si aktorja më e mirë. Ndërsa filmi  ‘Green Book’ fitoi gjithsej tre trofe, një ndër ta ishte edhe filmi më i mirë. 

 Fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2019’.

Filmi më i mirë: Green Book

Aktori më i mirë në rol kryesor: Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Aktorja më e mire në rol kryesor: Olivia Colman – La favorita

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali – The Green Book

Filmi më i mirë i animuar: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dokumentari më i mirë: Free Solo

Kostumografia më e mirë: Black Panther

Produksioni më i mirë: Black Panther (Hannah Beachlerer)

Kinematografia më e mirë: Roma (Alfonso Cuaron)

Stilimi dhe make up-i më i mirë: Vice

Editimi më i mirë i audios: Bohemian Rhapsody

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Miksimi më i mire i audios: Bohemian Rhapsody

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: Roma

Montazhi më i mirë: Bohemian Rhapsody

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër: Bao

Dokumentari më i mirë, me metrazh të shkurtër: Period. End of Sentence

Efektet më të mira vizuale: First Man

Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër: Skin

Skenari më i mirë origjinal: Green Book

Skenari më i mirë i përshtatur: BlacKkKlansman

Kolona zanore më e mirë: Black Panther

Muzika – kënga origjinale: “Shalloë” A STAR IS BORN

Regjia më e mirë: Alfonso Cuaron

Momente nga eventi ‘Oscar’:

Burimi: CNN

J.V/Dosja.al

Shto Koment