Kulture

Origjina e teksteve/ Studimi i papiruseve në Detin e Vdekur zbulon një teknikë të panjohur më parë

Studimi i papiruseve të Detit të Vdekur ngre pyetje të reja mbi origjinën e teksteve
Featured image of article: Origjina e teksteve/ Studimi i papiruseve në Detin e Vdekur zbulon një teknikë të panjohur më parë Foto ilustruese.

Kripërat e përdorura në papiruset e Tempullit nuk janë të zakonshme për rajonin e Detit të Vdekur, kanë zbuluar studiuesit.

Papiruset e Detit të Vdekur nuk janë më dhe aq sekrete, pasi studiuesit kanë identifikuar një teknikë të panjohur më parë, të përdorur për të përgatitur një nga papiruset më të shquara të koleksionit.

Shkencëtarët thonë se studimi paraqet një enigmë, pasi kripërat e përdorura në shtresën e shkrimit të papirusit të Tempullit nuk janë të zakonshme për rajonin e Detit të Vdekur.

“Kjo shtresë inorganike që është vërtet e dukshme në papiruset e Tempullit na befasoi dhe na nxiti të shikojmë më në detaje se si u përgatit kjo rrotull, dhe rezulton të jetë mjaft unike,” – tha Asistenti dhe Profesori Admir Masic, bashkëautor i hulumtim nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets në SH.B.A.

“Këto kripëra nuk janë tipike për gjithçka që dinim në lidhje me këtë periudhë dhe bërjen e pergamenave,” – shtoi ai.

Gjetur në mesin e shekullit të 20-të, por që daton midis shekullit të tretë para Krishtit dhe shekullit të parë pas Krishtit, papiruset e Detit të Vdekur përbëhen nga kopje të shkrimeve që përbëjnë pjesë të Biblës Hebraike, himne dhe shkrime rreth teksteve dhe praktikave fetare . Disa pjesë janë fragmente të thjeshta ndërsa të tjera janë lëvizje të paprekura.

Zbulimi i teksteve antikë në vetvete tingëllon si diçka jashtë shkrimeve të shenjta: barinjtë nominalë beduinë gjetën rrotulla të mbështjellura me rroba të fshehura në kavanoza në shpellat Qumran të Bregut Perëndimor.

Shumica e shkrimeve janë në fletë pergamene , disa prej të cilave janë pastruar, një praktikë lindore, ndërsa disa janë të paparashikuara ose të rrezatuara lehtë, një praktikë perëndimore.

Një nga rrotullimet më të shquara të paprekura është rrotulla e Tempullit, një dorëshkrim që thuhet se ishte shitur nga Beduinët tek një tregtar antik, i cili e mbështolli atë dhe e nguli në një kuti këpucësh nën dyshemenë e tij. Rrotulla është vendosur tani me shumë nga papiruset e tjera të Detit të Vdekur në Faltoren e Librit, pjesë e Muzeut të Izraelit në Jeruzalem.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rrotulla e ndritshme, e zbehtë , e cila është më shumë se 8 metra e gjatë dhe e shkruar në fletë pergamene të zbardhur gjatë trajtimit me një kripë të quajtur alum – ka një numër karakteristikash të pazakonta. Është një shije e hollë, ekspertët kanë sugjeruar se mund të ishte bërë nga një lëkurë e kafshëve e ndarë në dysh, dhe ndryshe nga shumica e lëvizjeve, teksti është në anën e mishit të lëkurës. Edhe më çuditërisht, teksti është shkruar në një shtresë të trashë minerale që përmban një sipërfaqe shkrimi në majë të kolagjenit.

Tani, duke shkruar në revistën Science Advances, Masic dhe kolegët raportojnë se ata kanë analizuar një fragment të Librit të Tempullit për të zhbërë përbërjen e kësaj shtrese që përmban minerale.

Rezultatet sugjerojnë se sipërfaqja e shkrimit është e përbërë kryesisht nga kripërat e sulfatit, duke përfshirë glauberite, gips dhe thenardite – minerale që shpërndahen në ujë dhe lihen pas, kur uji avullon.

Sidoqoftë, studiuesit thonë se këto kripëra nuk janë tipike për rajonin e Detit të Vdekur, duke shtruar pyetje se nga kanë ardhur saktësisht.

Ekipi thotë se gjetjet shtrojnë pyetje se si të mirëmbahen rrotullimet e Detit të Vdekur, duke vënë në dukje se kripërat e sulfatit mund të nënkuptojnë se lëvizjet janë më të ndjeshme ndaj ndryshimeve të vogla në lagështi sesa mendohej më parë.

Burimi: The Guardian

(R.L/Dosja.al)

 

 

Shto Koment