LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Open Balkan’ në Tiranë/ Varhelyi: Mbështesim nismën. Rama e Vuçiç: Epokë e re!

21 Dhjetor 2021, 06:51 Nga DOSJA
‘Open Balkan’ në Tiranë/ Varhelyi: Mbështesim

TIRANË– Pwrfundon samiti i ‘Open Balkan’! Që prej orës 09:00, kryeministri Edi Rama priti në Pallatin e Brigadave homologun maqedonas, Zoran Zaev dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç, ndërkohë që me anë të një lidhjeje online pjesë e takimit është bërë edhe Komisioneri Europian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, i cili ka shprehur mbështetjen e tij ndaj nismës. Edhe pse kjo e fundit është kundër linjës zyrtare të BE-së dhe të ashtuquajturit Procesi i Berlinit. Madhe nxiti edhe pjesëmarrjen e vendeve të tjera.

Në nisje të takimit, në fjalën përshëndetëse, kryeministri Edi Rama vuri në dukje se sot nis një epokë e re me nënshkrimin e marrëveshjes, e cila do të bëjë bashkëpunimin mes tre vendeve, Shqipëri, Serbi dhe Maqedoni e Veriut. Ndërsa Presidenti serb Aleksandër Vuçiç pretendon se nuk do të japë më asnjë shpjegim, pasi i ka ardhur në “majë të hundës” justifikimi për nismën që kanë ndërmarrë. Ndërsa këmbëngul se nuk po bëjnë asgjë të keqe. Nga ana tjetër, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili vjen në Tiranë për herë të fundit me këtë post, la edhe një “amanet” për pasardhësit e tij, duke shtuar se duhet ruajtur pasi ndikon në integrimin drejt BE-së.

Pas diskutimeve publike, brenda në sallë kanë nisur diskutime për lidhur me marrëveshjes, ku e para që u nënshkrua është ajo për kushtet për akses të lirë në tregun e punës në Ballkanin Perëndimor. Një tjetër marrëveshje që u nënshkrua është për ndërlidhjen e skemave të identifikimit elektronik të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor. Tjetër marrëveshje e nënshkruar është ndërmjet Qeverisë së Republikës së Serbisë dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik të autorizuar-siguri dhe siguri (AEOS).

Në këtë takim u diskutohen dhe miratuan pesë marrëveshje:

1-Një treg i përbashkët dhe i lirë pune mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

2-Ngritja e një skeme të përbashkët ndërlidhje elektronike identifikimi për qytetarët në Ballkanin Perëndimor.

3-Marrëveshje ndërqeveritare mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut për bashkëpunimin në fushën e veterinarisë, sigurisë ushqimore atë të fitosanitarisë në Ballkanin Perëndimor.

4-Marrëveshje Shqipëri-Serbi për njohje e ndërsjelltë të operatorit ekonomik për siguri (AEOS).

5-Marrëveshje Shqipëri-Maqedoni e Veriut për njohje e ndërsjelltë të operatorit ekonomik për siguri (AEOS).

Çfarë është arritur deri tani?

Në kuadër të kësaj nisme, është vendosur lëvizja e lirë e qytetarëve me letërnjoftim ndërmjet Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, është nënshkruar marrëveshja për bashkëpunim në parandalimin dhe eliminimin e pasojave të fatkeqësive natyrore. Po ashtu, janë nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim në lehtësimin e importit, eksportit dhe lëvizjes së mallrave në Ballkanin Perëndimor, si dhe një Memorandum mirëkuptimi dhe bashkëpunimi për qasje të lirë në tregun e punës. Ndërmjet Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë është rënë dakord që kontrollet kufitare të hiqen nga 1 janari i vitit 2023. Po ashtu, është planifikuar që gradualisht të krijohet një treg i përbashkët për 12 milionë banorë, aq sa kanë banorë këto tri shtete së bashku – pra, të krijohet një “zonë e vetme ekonomike”.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

‘Open Balkan’/ Vuçiç: Serbinë shiheni si shtëpinë tuaj, gati të ulemi me Kosovën!

Rama: Në fund të shkurtit kemi takimin tjetër, jeta është e bukur në Ballkan

Forumi i Agrikulturës/ Rama: U hoqën pengesat, hapëm rrugën pa kufij

Vuçiç: Marrëveshja për bujqësinë garanton më shumë siguri për konsumatorët tanë

VD-Hutohet Ibrahimaj! Pasi nënshkrimit ‘harron’ të përshëndesë, Rama ‘e ndjek’ me sy

‘Open Balkan’! Nënshkruhen marrëveshjet mes 3 Qeverive

VD-Varhelyi: E kuptoj dëshpërimin e Zaev, koha për Konferencën e Parë Ndërqeveritare

VD-Komisioneri Varhelyi: Ne jemi pro “Ballkanit të Hapur”, jam me ju, ecni përpara!

VIDEO/ Thyhet gota gjatë Samitit, Rama ‘trembet’: Syri i keq, mora një goditje

‘Open Balkan’/ Zaev: Kjo do të jetë pjesëmarrja ime e fundit (MESAZHI)

Aleksandër Vuçiç: Nuk u kërkojmë ndjesë atyre që s’duan të bëhen pjesë e Open Balkan

Varhelyi pjesë e samitit! Rama e harron: Ndjesë, ekrani ishte i ngrirë, tani u shkri

Marrëveshjet!Rama: Në 2022 epokë e re, qytetarët nuk do kenë më dhimbje koke në kufi

LIVE- Nis samiti i ‘Open Balkan’! Rama: Jam i kënaqur t’ju pres sot në Tiranë

VD/ Me vonesë! Vuçiç dhe Zaev mbërrijnë në Pallatin e Brigadave, priten nga Rama

VD-Bën ecejake, ngroh duart! Rama pret me padurim ardhjen e Vuçiç dhe Zaev

Në Tiranë dogjën flamujt serb, Vuçiç: Kjo ndodhi dhe kur erdhi Rama, e papranueshme

Çfarë është nisma “Ballkani i Hapur”?

Nisma për bashkëpunimin rajonal, por që ka mbetur e tkurrur vetëm mes Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut lindi më tetor të vitit 2019. Fillimisht e pagëzuar si “Mini Schengen”, nisma ka si qëllim lëvizjen e lirë të kapitalit, mallrave, shërbimeve dhe njerëzve midis tri vendeve. Por që prej korrikut të këtij vitit, në Forumin për Bashkëpunim Ekonomik Rajonal në Shkup, nisma ka marrë emrin e ri, “Ballkani i Hapur”. Deri më tani duket se Mali i Zi do të jetë vendi i radhës që pritet t’i bashkohet nismës, pasi sinjalet e para janë dhënë si nga kryeministri, po ashtu edhe nga zëvendësi i tij shqiptar, Dritan Abazoviç. Ndërsa Bosnje e Hercegovina dhe Kosova, janë shprehur se nuk do t’i bashkohen nismës. Nga Prishtina, kryeministri Albin Kurti pretendon se bashkëpunimi në rajon është detyrë e Procesit të Berlinit dhe se vendet nuk duhet që të diskutojnë pa pasur praninë e përfaqësive nga Bashkimi Europian.

(a.b/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike aleksander vucic aleksandër vuçiç në tiranë edi rama open balkan ne tirane aleksander vucic aleksandër vuçiç në tiranë edi rama open balkan ne tirane

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari