Aktualitet

EMRAT/ OFL dërgon formularët 5 “të fortëve” në Tiranë e Durrës: Kanë 48 orë kohë të deklarojnë pasurinë

Në një njoftim për mediat OFL, bën me dije se sot është fokusua, në Durrës dhe në Tiranë.
Featured image of article: EMRAT/ OFL dërgon formularët 5 “të fortëve” në Tiranë e Durrës: Kanë 48 orë kohë të deklarojnë pasurinë Foto ilustruese

TIRANË- Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar sot formularin e deklarimit të pasurisë 5 “të fortëve”, të dënuar më parë për vepra të ndryshme penale. Në një njoftim për mediat OFL, bën me dije se sot është fokusua, në Durrës dhe në Tiranë.

Tashmë do deklarojnë pasurinë: Erneo Farruku, me banim në Durrës, i dënuar në Spanjë për veprën penale “Trafik droge” kryer në bashkëpunim dhe “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”; Ahmet Alla i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”; Edison Alhasa i dënuar për veprën “Vjedhja me dhunë”; Dritan Gjata i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”; dhe Ardian Sula me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”.

NJOFTIMI I PLOTË

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

E.F., me banim në Durrës, i dënuar në Spanjë për veprën penale “Trafik droge” kryer në bashkëpunim dhe “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”; A. A., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”; E. A., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën “Vjedhja me dhunë”; D. Gj., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”; A. S., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme. OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special. OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment