Bota

OBSH: Vala tjetër e COVID do të luftohet pa vaksinë, nuk do të mbërrijë dot në kohë

Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale ai ka thënë se disa shtete duhen të marrin masa të tjera dhe të përgaten për të kontrolluar situatën e Covid-19 edhe pa vaksinë. 
Featured image of article: OBSH: Vala tjetër e COVID do të luftohet pa vaksinë, nuk do të mbërrijë dot në kohë Michael Ryan

Shefi i urgjencave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Michael Ryan, ka paralajmëruar se vala e dytë e COVID-19 do të luftohet pa vaksina,  pasi sipas tij kjo e fundit mund të mos mbërrijë në kohë për disa vende. Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale ai ka thënë se disa shtete duhen të marrin masa të tjera dhe të përgaten për të kontrolluar situatën e Covid-19 edhe pa vaksinë.

“Vaksina nuk do të mbërrijë në kohë për të luftuar valën e dytë të pandemisë së Covid-19 dhe shumë shtete do të vazhdojnë ta përballojnë pa vaksinën. Unë mendoj se do të duhet të paktën katër ose gjashtë muaj para se të ketë nivele të mjaftueshme të imunizimit të tufës. Ne duhet ta kuptojmë se kësaj radhe duhet të ‘ngjitemi’ në këtë mal pa vaksina”,  paralajmëroi shefi i urgjencave të (OBSH), Michael Ryan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(A.k.dosja.al)

Shto Koment