Bota

OBSH thirrje vendeve të pasura: Mos pengoni programin COVAX, pandemia duhet të shuhet në të gjithë botën!

Shefi i OBSH-së tha se sigurimi i vaksinave të mjaftueshme për t'u ndarë me vendet më të varfra të botës ndihmon të gjithë.
Featured image of article: OBSH thirrje vendeve të pasura: Mos pengoni programin COVAX, pandemia duhet të shuhet në të gjithë botën! Tedros Adhanom Ghebreyesus

GJENEVË – Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus është shprehur se disa nga kombet më të pasura të botës po pengojnë përpjekjet e agjencisë së tij dhe partnerëve të saj për të marrë vaksinat në vendet më të varfra të botës.

Teksa foli nga selia e OBSH-së në Gjenevë, Tedros tha se disa vende me të ardhura të larta po lidhin kontrata me prodhuesit e vaksinave që dëmtojnë marrëveshjet që COVAX ka me të njëjtat kompani, duke ulur numrin e dozave që COVAX mund të blejë.

Shefi i OBSH-së tha se sigurimi i vaksinave të mjaftueshme për t’u ndarë me vendet më të varfra të botës ndihmon të gjithë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo nuk është çështje bamirësie. Shtë çështje e epidemiologjisë. Nëse nuk i japim fund pandemisë kudo, nuk do ta përfundojmë askund, ”tha ai.

Tedros tha se është në interes të të gjitha vendeve, duke përfshirë vendet me të ardhura të larta, për të siguruar që punonjësit shëndetësorë, njerëzit e moshuar dhe grupe të tjera në rrezik janë të parët në radhë për vaksinat në të gjithë botën.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment