Bota

OBSh: Remdesiviri nuk rekomandohet për pacientët me COVID-19, s’ka dëshmi për efekt pozitiv

Në një deklaratë OBSH tha se është e kotë që të përdoret ky ilaç pasi nuk ndihmonë as pacientët që janë të hospitalizuar dhe as ata që nuk kanë simptoma.   
Featured image of article: OBSh: Remdesiviri nuk rekomandohet për pacientët me COVID-19, s’ka dëshmi për efekt pozitiv Remdesivir

SHBA-Organizata Botërore e Shëndetësisë, është shprehur se ilaçi Remdesivir nuk rekomandohet të përdoret për pacientët pasi nuk ka ndonjë të dhënë që ai përmirëson shëndetin e tyre. Në një deklaratë OBSH tha se është e kotë që të përdoret ky ilaç pasi nuk ndihmonë as pacientët që janë të hospitalizuar dhe as ata që nuk kanë simptoma.

“Paneli gjeti mungesë të dëshmive se Remdesiviri i përmirëson rezultatet që kanë rëndësi për pacientët, siç janë zvogëlimi i vdekshmërisë, nevoja për ventilim mekanik, koha për përmirësim klinik dhe të tjerat”, thuhet në udhëzimin e kësaj organizate.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ilaçi i Remdesizirit, është autorizuar më parë në më shumë se 50 shtete për përdorim kundër Covid-19. Ai gjithashtu, është përdorur nga mjekët e e Presidentit aktual të SHBA-së, Donald Trump në kohën kur ky i fundit, u infektua me Covid-19.

(I.A/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment