Bota

OBSH nxjerr zbuluar planin kombëtar të vaksinimit, 46 milion njerëz të zhvendosur përjashtohen nga programet Covid

Rishikimi i OBSH ka ybuluar se më shumë se 46 milion azilkërkues, migrantë, refugjatë janë të përjashtuar nga programet kombëtare të vaksinimit Covid-19. Ekspertët e shëndetit publik kanë argumentuar se planet e vaksinave përjashtuese në fund të fundit janë vetë-shkatërruese, duke lënë xhepat e mëdhenj të popullsisë të pambrojtur dhe akoma në gjendje të kontraktojnë dhe transmetojnë virusin.
Featured image of article: OBSH nxjerr zbuluar planin kombëtar të vaksinimit, 46 milion njerëz të zhvendosur përjashtohen nga programet Covid Azilkërkuesit, emigrantët

SHBA- Dhjetëra miliona azilkërkues, migrantë, refugjatë dhe njerëz të zhvendosur brenda botës janë përjashtuar nga programet kombëtare të vaksinimit Covid-19, sipas hulumtimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. The guardian shkruan se një grup i shpërndarë që numëron të paktën 46 milion njerëz, sa është numri i popullsisë së Spanjës, mund të përpiqet të vaksinohet edhe nëse lehtësohet një mungesë globale e dozave.

India, Nigeria dhe Indonezia janë midis disa vendeve të mëdha, programet e vaksinimit të të cilave përjashtojnë njerëzit e zhvendosur, sipas rishikimit të OBSH-së, i cili u krye në mars. Të tjerë, si Pakistani, paraqiten në listë, por që atëherë kanë ndryshuar planet e tyre për t’i bërë ato më gjithëpërfshirëse.

Studimi i OBSH-së ilustron shkallën e boshllëqeve brenda skemave qeveritare. Më shumë se 70% e 104 planeve të vaksinimit shqyrtuan migrantët e përjashtuar, duke lënë më shumë se 30 milion në të gjithë botën, duke përfshirë 4.9 milion njerëz në Indi dhe 2.6 milion në Bregun e Fildishtë.

Ekspertët e shëndetit publik kanë argumentuar se planet e vaksinave përjashtuese në fund të fundit janë vetë-shkatërruese, duke lënë xhepat e mëdhenj të popullsisë të pambrojtur dhe akoma në gjendje të kontraktojnë dhe transmetojnë virusin, duke përfshirë variante që mund të kenë potencial për të shmangur imunitetin e dhënë nga vaksinat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Siç mësuam nga fillimi i Covid-19 dhe të gjitha kufizimet e vendosura, disponueshmëria e testimit dhe qasja në kujdesin shëndetësor për koronavirusin, askush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurt, dhe kjo është absolutisht e njëjtë për programet e vaksinimit,“- tha Nadia Hardman, një studiuese në të drejtat e refugjatëve dhe migrantëve në Human Rights Watch.

“Ajo që ne po shohim në Indi tani, dhe ajo që pamë në Mbretërinë e Bashkuar, është zhvillimi i varianteve që mbështeten dhe varen nga një komunitet që nuk është imun, dhe shkalla në të cilën vaksinat kryhen për të gjithë në një territor është kritike për përmbajtjen e virusit dhe përmbajtjen e varianteve kërcënuese,”- shtoi ajo.

Shpërndarja e vaksinave tenton të ndriçojë njollat ​​e verbra të një shteti dhe madje disa qeveri që përfshinin refugjatët në planin e tyre po bënin shumë pak për t’u siguruar që ishin vaksinuar në të vërtetë, tha Hardman.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment