KRYESORET
Bota

OBSH në alarm për variantin e ri Covid: Më i vështiri që kemi hasur deri tani

26 Nëntor 2021, 18:41 Nga DOSJA
OBSH në alarm për variantin e ri Covid: Më i vështiri

SHBA-  Vendet në të gjithë botën nxituan ditën e sotme për të identifikuar rastet e mundshme dhe për të ndaluar udhëtimet nga Afrika Jugore, ku një variant i ri i Covid-19 u shfaq si një burim i papritur alarmi global.

Sipas Nbc news, përpjekja globale për të përmbajtur variantin e ri Covid-19 u prit me një lutje për kujdes nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), edhe pse rastet u konfirmuan në Azi dhe Evropë. OBSH u takua sot për një mbledhje urgjente për të vlerësuar situatën.

Shkencëtarët po mësojnë ende për variantin, i cili u identifikua për herë të parë në fillim të kësaj jave dhe aktualisht njihet si B.1.1.529, por natyra e tij shqetësuese çoi në zhvillime të shpejta pasi frika goditi qeveritë dhe tregjet njësoj. Dr. Anthony Fauci tha se nuk ishte marrë asnjë vendim për kufizimet e mundshme të udhëtimit në SHBA për rajonin. Ai tha  se zyrtarët federalë të shëndetësisë do të zhvillonin diskutime me homologët e tyre të Afrikës së Jugut dhe se nuk kishte asnjë indikacion në këtë fazë që varianti i ri ishte tashmë në vend, por se ishte e mundur.

“Ne duam të zbulojmë nga shkencëtarët saktësisht se çfarë po ndodh. Është diçka për të cilën ne po mësojmë gjithnjë e më shumë në kohë reale”, tha ai.

Mbretëria e Bashkuar tha të enjten vonë se po ndalonte të gjitha fluturimet direkte nga gjashtë vende afrikane: Afrika e Jugut, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Zimbabve dhe Namibia. Izraeli, Singapori, Japonia gjithashtu njoftuan shpejt kufizime të udhëtimit nga pjesë të kontinentit afrikan, ndërsa ekzekutivi i Bashkimit Evropian ra dakord për një pezullim të ngjashëm të udhëtimit ajror nga vendet e prekura. Blloku prej 27 anëtarësh tashmë po lufton me krizën e tij në rritje Covid.

Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, Sajid Javid u tha ligjvënësve se mutacionet mund ta kenë bërë variantin e ri më të transmetueshëm se varianti delta, i cili aktualisht është mbizotërues dhe mund t’i bëjë vaksinat më pak efektive.

Ky është varianti më domethënës që kemi hasur deri më sot dhe kërkimet urgjente janë duke u zhvilluar për të mësuar më shumë rreth transmetueshmërisë, ashpërsisë dhe ndjeshmërisë ndaj vaksinave,” tha Dr. Jenny Harries, shefe ekzekutive e Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në MB.

Rreth 41 për qind e të rriturve të Afrikës së Jugut janë vaksinuar dhe numri i injeksioneve që bëhen në ditë është relativisht i ulët.  Varianti u gjet në fillim të kësaj jave në Afrikën e Jugut dhe Botsvana dhe ndërsa shtrirja e përhapjes së tij ende nuk është përcaktuar, disa raste u konfirmuan shpejt përtej Afrikës. Qeveria e Hong Kongut tha të enjten se kishte zbuluar dy raste, ndërsa Belgjika u bë e para në BE për të shpallur një rast. Izraeli tha gjithashtu se kishte identifikuar një rast në një udhëtar që kthehej nga Malavi, me dy raste të tjera të dyshuara të vendosura në izolim.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë