Bota

OBSH miraton testin, rezultatet e Covid-19 për 15 minuta

Testi i ri bazohet e antigjenet për të treguar nëse një person është infektuar më Covid-19 dhe përgjigjia del për 15 deri në 30 minuta.
Featured image of article: OBSH miraton testin, rezultatet e Covid-19 për 15 minuta Foto ilustruese

SHBA- Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar ditën e sotme përdorimin e një testi diagnostifikues për koronavirusin i cili e nxjerr përgjigjen në kohë rekord. Testi i ri bazohet e antigjenet për të treguar nëse një person është infektuar më Covid-19, dhe përgjigjia del për 15 deri në 30 minuta.

Këto teste janë të thjeshtë për t’u përdorur dhe japin rezultate të besueshme në afërsisht 15 deri në 30 minuta, në vend të atyre që duan orë ose ditë, madje edhe me një çmim më të ulët” u shpreh Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që prej fillimit të pandemisë janë infektuar 34,744,044 persona, ndërsa 1,031,299 kanë humbur jetën në gjithë botën

(I.A/dosja.al)

Shto Koment