Bota

OBSH kritika pas finales së Euro 2020, ekspertja: Të shohësh turma njerëzish pa maska është shkatërruese

OBSH-ja zakonisht përmbahet nga vërejtjet për politikat e shteteve anëtare, por Van Kerkhove tha se pamja e mbi 60,000 spektatorëve në stadium ishte “shkatërruese”.
Featured image of article: OBSH kritika pas finales së Euro 2020, ekspertja: Të shohësh turma njerëzish pa maska është shkatërruese PAMJE NGA TIFOZERITE E EURO 2020

GJENEVË– Epidemiologia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Maria Van Kerkhove, tha se ishte ‘shkatërruese’ të shihje turma pa maska duke kënduar dhe duke bërtitur në finalen e futbollit Euro 2020 në Londër të Dielën, duke shprehur shqetësime se kjo do të nxisë përhapjen e Covid-19.

Sipas Reuters, OBSH-ja zakonisht përmbahet nga vërejtjet për politikat e shteteve anëtare, por Van Kerkhove tha se pamja e mbi 60,000 spektatorëve në stadium ishte shkatërruese”.

A duhet të kënaqem teksa shoh transmetimin e koronavirusit përpara syve të mi. “Pandemia # COVID19 nuk po pushon sonte … # SARSCoV2 #DeltaVariant do të përfitojë nga njerëz të pavaksinuar, në ambiente të mbushura me njerëz, të demaskuar, duke bërtitur / duke bërtitur / duke kënduar. Shkatërruese. ”-shkruajti ajo në Twitter.

Një ditë festimesh të ndezura nga alkooli kishte filluar në Londrën qendrore dhe dhjetëra mijëra tifozë u futën në stadiumin kombëtar për ndeshjen, mijëra të tjerë e ndiqnin nga sheshet ku nuk mungonin brohorimat dhe këndimet, duke mos mbajtur distancim social dhe as maskë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri britanik Boris Johnson këtë muaj mbrojti vendimin për të lejuar më shumë se 60,000 njerëz të marrin pjesë në finale, duke thënë se ai po organizohej në një “mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluar me testimin e të gjithëve që shkojnë atje”. Ai tha se vaksinat kanë krijuar një “mur të konsiderueshëm të imunitetit”.

Globalisht, shkalla e infektimit me COVID-19 po rritet. Janë mbi 2.6 milion raste të reja javën e kaluar, me Evropën që përjeton një rritje të mprehtë prej 30%, tha OBSH në azhurnimin e saj të fundit epidemiologjik. Më shumë se 4 milion njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment