Bota

OBSH-ja PRO krijimit të fondit të kompensimit për efektet anësore të vaksinave të shpërndara nga Covax

Programi, për të cilin OBSH tha se ishte mekanizmi i parë dhe i vetëm për dëmtimin e vaksinës që vepron në një shkallë ndërkombëtare, do t'u ofrojë njerëzve të kualifikuar një proces të shpejtë, të drejtë, të fortë dhe transparent, sipas OBSH-së.
Featured image of article: OBSH-ja PRO krijimit të fondit të kompensimit për efektet anësore të vaksinave të shpërndara nga Covax OBSH

GJENEVË– Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rënë dakord për një plan kompensimi pa faj për pretendimet e efekteve anësore serioze në njerëz në 92 vende më të varfëra për shkak të marrjes së vaksinave COVID-19 përmes skemës së ndarjes Covax, duke zgjidhur një shqetësim të madh midis qeverive marrëse, sipas The Guardian.

Programi, për të cilin OBSH tha se ishte mekanizmi i parë dhe i vetëm për dëmtimin e vaksinës që vepron në një shkallë ndërkombëtare, do t’u ofrojë njerëzve të kualifikuar një proces të shpejtë, të drejtë, të fortë dhe transparent, sipas OBSH-së.

“Duke siguruar një kompensim të shumës pa faj në zgjidhjen e plotë dhe përfundimtare të çdo kërkese, programi Covax synon të zvogëlojë ndjeshëm nevojën për rekurs në gjykatat e ligjit, një proces potencialisht i gjatë dhe i kushtueshëm,”– tha deklarata.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pyetjet se si do të trajtoheshin pretendimet për kompensim në rast të ndonjë efekti anësor të vaksinës Covid, të cilat ka të ngjarë të jenë shumë të rralla, kishin qenë një shqetësim për vendet për shkak të marrjes së vaksinës anti-Covid përmes planit COVAX.

Plani i dakordësuari OBSH-së, i cili është diskutuar për disa muaj, është krijuar për të mbuluar efekte anësore serioze të lidhura me çdo vaksinë të shpërndarë nga Covax deri më 30 Qershor 2022, me ekonomitë e kualifikuara të angazhimit të tregut paraprak të Covax – një grup prej 92 shteteve më të varfra që përfshin shumicën e vendeve afrikane dhe aziatike juglindore.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment