Politike

“Nxori certifikatën e virgjërisë”, PD për Kajmakun: S’ka shkelur në Greqi që prej 2003-it, pse gënjeu për të kaluarën?

Në një status në facebook, Bardhi shprehet se Edi Rama nuk mund të bëjë sikur nuk dëgjo dhe shikon, por sipas saj, kryeministri  duhet të japë shpjegimi  pyetjeve në lidhje me kandidatin e PS-së në Vorë, Agim Kajmakun.
Featured image of article: “Nxori certifikatën e virgjërisë”, PD për Kajmakun: S’ka shkelur në Greqi që prej 2003-it, pse gënjeu për të kaluarën? Agim Kajmaku, Edi Rama dhe Gazmend Bardhi

TIRANË- Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazmend Bardhi ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama, ku sipas tij po përdor strategjinë e tij të mbrojtjes ndaj Agim Kajmakut, i cili ka një dosje të hapur penale në Greqi me emrin Jorgo Toto.

Në një status në facebook, Bardhi shprehet se Edi Rama nuk mund të bëjë sikur nuk dëgjo dhe shikon, por sipas saj, kryeministri  duhet të japë shpjegimi  pyetjeve në lidhje me kandidatin e PS-së në Vorë, Agim Kajmakun.

Sipas Partisë Demokratike, ky i fundit ka dosjen penale të hapur në Greqi dhe për pasojë është subjekt i dekriminalizimit,.

Postimi i plotë i Gazmend Bardhit:

Edi Rama dhe Belinda Balluku bëjnë sikur nuk e kanë dëgjuar të vërtetën e zbuluar nga Partia Demokratike se kandidati i tyre për Vorën Agim Kajmaku ka një dosje të hapur penale në Greqi me emrin Jorgo Toto.

Edi Rama nuk mund të bëjë sikur nuk dëgjon, sikur nuk shikon, sikur nuk flet! Strategjia e tij e mbrojtjes për çdo kriminel që fut në politikë, është e dështuar!

 Edi Rama kontrollon të gjithë strukturat e shtetit dhe mund të verifikojë informacionet mbi të kaluarën kriminale të çdo personi brenda 1 ore. E ka bërë ketë edhe në rastin e Agim Kajmakut të Vorës, prandaj fshihet pas heshtjes. Bashkë me Belindën e tij, me të cilën shpërfillën socialistët e Vorës, bëjnë sikur nuk ka ndodhur asgjë, me shpresën se do fitojë kohë dhe do të përdorë “katicat” në prokurorinë e kontrolluar prej tij për të fshehur të vërtetën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Janë Edi Rama dhe Belinda Balluku ata që detyruan Agim Kajmakun të të mashtrojë për të mbuluar të kaluarën e tij kriminale në Greqi. Njëlloj siç bëri edhe Valdrin Pjetri për të fshehur dënimin për trafik droge, edhe Agim Kajmaku i Vorës, publikoi dëshminë e penalitetit si çertifikatë virgjërie. Ky dokument nuk ka asnjë vlerë, sepse nuk provon që një person nuk ka probleme me drejtësinë greke.

Ajo që vlen për shqiptarët është përgjigja që duhet të japin Edi Rama dhe Belinda Balluku për mikun e tyre të Vorës me të kaluar kriminale.

  1. Çfarë lidhje ka data 14 Janar 2003 me kandidatin e tyre në Vorë?
  2. Pse kandidati i tyre i Vorës nuk ka shkuar në Greqi prej vitit 2003 dhe pse menjëherë pas këtij viti ndryshoi gjeneralitetet në Shqipëri?
  3. Çfarë lidhje ka kandidati i tyre në Vorë me shtetasin me identitetin e rreme “Jorgo Toto, me atësi Thanas dhe amësi Parascevi”?

 Duke e mbuluar me heshtje krimin e kandidimit të një tjetër krimineli, Edi Rama nuk ka për ta mbuluar dot të vërtetën, të cilën shqiptarët kanë për ta mësuar shumë shpejt!

Skenari ku Edi Rama bën të paditurin, është i diskretituar para shqiptarëve në dhjetëra rastët, kur ai është kapur në flagrancë, duke bashkëpunuar me krimin.

Edi Rama kandidon kriminelë dhe e përdor krimin për të vjedhur zgjedhjet, sepse me krimin ai mund të pasurohet më lehtë dhe më shpejt. Prandaj, Shqipëria ka nevojë jetike të pastrohet nga krimi dhe korrupsioni i Edi Ramës dhe bandës së tij në bashki dhe qeveri.

Dy ditë më parë, Partia Demorkatike i dërgoi një letër Prokurorisë së Përgjithshme, ku kërkonte verifikimin e figurës së kreut të Bashkisë së Vorës, Agim Kajmakut. Sipas PD ka dyshime se Kajmaku është dënuar në Greqi dhe ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit. Ndërkohë, ka reaguar dhe vet numri një i Vorës duke thënë se ai s’ka asnjë dënim dhe do vijojë punën në bashki.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment