Aktualitet

Nxirrte pllaka dekorative nga Mali i Tomorrit/ Shpallet në kërkim babai i deputetit të opozitës së re, arrestohen 2 të tjerë (EMRAT)

Mësohet se është shpallur në kërkim, Selim Qama, babai i deputetit të opozitës së rfe, Klajdi Qama.
Featured image of article: Nxirrte pllaka dekorative nga Mali i Tomorrit/ Shpallet në kërkim babai i deputetit të opozitës së re, arrestohen 2 të tjerë (EMRAT) Foto ilustruese
Përditësuar:

BERAT- Policia e Beratit ka shpallur në kërkim 61-vjeçarin Selim Qama, i cili është babai i deputetit të opozitës së re, Klajdi Qama. 61-vjeçari akuzohet se nëpërmjet kompanisë së tij  ushtronte aktivitetin për nxjerrjen e pllakave dekorative në Malin e Tomorrit. Ndërkohë, Qamës i ishte pezulluar licenca.

Sakaq, policia ka arrestuar 26-vjeçarin me iniciale D. L. bashkëpunëtorin e Qamës, i cili ishte administrator në këtë firmë. Po kështu, është arrestuar edhe punonjësi i këtij subkjeti 40-vjeçari me iniciale S. K..

Njoftimi i Policisë:

Vijon kontrolli për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë së kundërligjshme që shkakton dëmtime në malin e Tomorit. Ushtronte aktivitetin e nxjerrjes së pllakave dekorative edhe pse i kishin pezulluar licencën, kapet dhe vihet në pranga administratori i firmës.

Gjatë kontrollit është vënë në pranga edhe një punonjës i një subjekti tjetër të përpunimit të gurit, ndërsa administratori i këtij subjekti është shpallur në kërkim.

Nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

•D. L., 26, vjeç, banues në fshatin Novaj, Skrapar, administrator i një subjekti që i është revokuar licenca e ushtrimit te aktivitetit, me objekt veprimtarie “Grumbullim, përpunim dhe tregtim i gurëve dekorativë”;

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

•S. K., 40 vjeç, banues në Poliçan, punonjës i një subjekti;

Si dhe u shpall në kërkim shtetasi S. Q., 61 vjeç, banues në Tiranë, administratori i subjektit.

Arrestimi i dy shtetasve dhe shpallja në kërkim e administratorit u bë pasi shërbimet e Komisariatit të Policisë Skrapar, në bashkëpunim me punonjës të Administratës së Zonave të Mbrojtura Berat, në aksin dytësor Novaj–Pronovik, në vendin e quajtur “Qafa e Sqepurit”, kanë konstatuar me dy mjete, njëri pa targa, të ngarkuar me pllaka guri dekorative, të nxjerra në Malin e Tomorit, zonë e shpallur “Park Kombëtar”, duke dëmtuar habitatin natyror të zonës së mbrojtur.

Dyshohet se këta shtetas materialin e gurit të nxjerrë në mënyrë të paligjshme në këtë zonë e tregtonin duke pasur aktivitetin me status të pezulluar dhe me fatura fiktive.

Materialet iu referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Berat, për veprat penale “Dëmtimi i habitateve në zonat e mbrojtura mjedisore”, ‘’Fshehja e të ardhurave’’ dhe “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”.

J.V/Dosja.al

Shto Koment