Aktualitet

Numrat e TELEFONIT ku duhet të telefonojë çdo pensionist për ndihmë, të moshuarit s’duhet të dalin

Sjellim edhe njëherë disa nga numrat e kontaktit për bashkinë Tiranë, Durrës, Krujë, e Sarandë ku mund të drejtohen të gjithë pensionistët.
Featured image of article: Numrat e TELEFONIT ku duhet të telefonojë çdo pensionist për ndihmë, të moshuarit s’duhet të dalin Ilustrim

TIRANE– Të gjithë pensionistët që jetojnë vetëm nuk duhet të dalin nga banesa por të kontaktojnë me bashkitë përkatëse për të marrë ndihmë nga vullnetarët dhe strukturat e shërbimit social. Sjellim edhe njëherë disa nga numrat e kontaktit për bashkinë Tiranë, Durrës, Krujë, e Sarandë ku mund të drejtohen të gjithë pensionistët.

Lista e numrave të telefonit:

Bashkia Tiranë 0800 0888

bashkia e Durrësit: 0694114040; 0694114101; 0694114100

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bashkia e Krujës: 05112 2170

Bashkia Sarande
Per lagjen Nr. 1 0693267026
Per lagjen Nr. 2. 0696887788
Per lagjen Nr. 3. 0694412654
Per lagjen Nr. 4. 069 210 8966
Per Njesine Admin Ksamil 0674972416
Per fshatin Gjashte 069 538 6069
Per fshatrat Metoq-Shelegar 069 519 3087
Per fshatrat Cuke-Berdenesh 0694647272

Pensionistëve iu është ndaluar dalja nga shtëpia si një nga kategoritë më të rrezikuara nga koronavirusi. Qeveria iu ka kërkuar pensionistëve që të qëndrojnë në shtëpi derisa të vijë një punonjës nga shteti që do të asistojë me ushqime dhe ilaçe, por nga ana tjetër Bashkia Tiranë dhe ajo Lezhë kanë kërkuar publikisht vullnetarë për të përballuar numrin e lart të pensionistëve që jetojnë vetëm, (81 mijë në rang vendi).

(f.g/dosja.al)

Shto Koment